fbpx

Безсимптомна бактеріурія

04.12.2018 0
bakteriuriya.jpg

Бактерії в сечі при вагітності: небезпечно чи норма?

Безсимптомна бактеріурія  – це стан, при якому в посіві сечі виявляється зростання бактерій (в нормі сеча стерильна), при відсутності ознак інфекції, таких як – болі чи дискомфорт при сечовипусканні, підвищена температура та інші суб’єктивні ознаки захворювання сечовивідних шляхів.

Вагітні жінки входять в групу підвищеного ризику виникнення безсимптомної бактеріурії,  у 2-7% вагітних встановлюється такий діагноз.

Чому саме вагітні мають підвищений ризик виникнення бактеріурії?

Зміни під час вагітності призводять до збільшення вірогідності потрапляння збудників інфекцій у сечовивідні шляхи. Під час вагітності зростаюча матка здавлює сечоводи, сечовий міхур, порушуючи нормальний відтік сечі і сприяє вертикальному сходженню бактерій до нирок.

Групи підвищеного ризику серед вагітних – це жінки, які страждають на хронічні захворювання сечовивідних шляхів (цистити, пієлонефрити, сечокам’яну хворобу тощо), жінки з цукровим діабетом. Під час кожної наступної вагітності ризик виникнення бактеріурії зростає.

Чи впливає безсимптомна бактеріурія на перебіг вагітності?

Нелікована безсимптомна бактеріурія може призвести до ускладнень з боку сечовивідних шляхів (виникнення циститів, пієлонефритів), та акушерських ускладнень – передчасних пологів та народження дітей з недостатньою масою тіла. Після пологів у жінки можуть виникнути такі ускладнення як анемія, сепсис, дихальна недостатність.

Діагностика безсимптомної бактеріурії відбувається культуральним методом дослідження сечі, з обов’язковою ідентифікацією та оцінкою кількості збудника. Звичайний загальний аналіз сечі та швидкі тести не використовується з метою діагностики. Частіше за все при бактеріурії виявляється кишкова паличка (e.coli) та стрептококи групи В.

Діагностичними критеріями являється виявлення одного й того ж самого штаму бактерій у кількості більше ніж 105КУО/мл в сечі, взятої при сечовипусканні, двократно з інтервалом не менше ніж 24 години (найбільш часто інтервал складає 5-7 діб, стільки потрібно для того, щоб отримати результати після проведення першого дослідження). Обов’язкова умова для встановлення діагнозу – виявлення одного й того ж самого збудника. Якщо сеча збирається за допомогою катетеру, для встановлення діагнозу достатньо однократного дослідження.Для деяких мікроорганізмів, наприклад, для групи стрептококів групи В,  достатньо 104 КУО/мл бактерій для встановлення діагнозу.

На якому терміні вагітності обстежують на безсимптомну бактеріурію?

Для своєчасного виявлення безсимптомної бактеріурії забір сечі для культурального дослідження проводять у всіх вагітних, без урахування групи ризику при першому візиті, та постановці на облік (зазвичай це 12-16 тижнів вагітності). При підтвердженні наявності флори в сечі посів повторюють.

Якщо при першому дослідженні бактеріурія не виявлена – повторний посів не проводиться. У жінок, які відносяться до групи ризику, лікар може проводити обстеження частіше.

Як правильно проводити збір сечі?

Потрібно збирати середню порцію ранкової сечі  з мінімізацією обсіменіння сторонньою флорою. Перед збором сечі бажано провести туалет статевих губ, але згідно з даними досліджень, це не впливає на результати досліджень. При стійкій бактеріурії можна провести забір сечі катетером (щоб виключити потрапляння бактерій із статевих губ в сечу).

Що робити при виявленні безсимптомної бактеріурії?

При виявленні бактеріурії прийом антибіотиків є обов’язковим.  Вибір антибіотика відбувається згідно з результатами визначення чутливості виявленої флори до антибіотиків. Доведено, що антимікробне лікування покращує результати вагітності та попереджає ускладнення. Якщо, незважаючи на лікування, в контрольних посівах виявляються бактерії, призначається додатковий курс антибіотиків. Іноді, для попередження рецидиву бактеріурії антибіотики призначаються на весь термін вагітності.

Чи можна запобігти виникненню безсимптомної бактеріурії?

На жаль, ніяких доказових методів, які б запобігали появі бактерій в сечі, немає. Жінкам, які відносяться до групи ризику, до вагітності та під час вагітності бажано проводити супресивну антибіотикотерапію з метою запобігання ускладнень. Головною запорукою успіху в прогнозах – це своєчасна діагностика.

Галина Петренко

Автор: Галина Петренко

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


0 0 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить