fbpx

КТГ — кардіотокографія плода

19.05.2019 0
ktg.jpg

КТГ — інформація про активність дитини

Народження нового життя — велика загадка. Сьогодні лікарі мають у своєму розпорядженні пристрої, які дозволяють «заглянути» у внутрішньоутробний світ. Попри це, ми не знаємо всіх тонкощів розвитку майбутньої людини, тому можемо оцінити стан малюка тільки по частоті серцевих скорочень.

Майбутні мами з тривогою і тремтінням слухають ворушіння малюка, із завмиранням серця очікують на результати ультразвукового дослідження.

Чи всі добре з дитиною? На це питання Вам допоможе відповісти кардіотокографія плода.

КТГ (Кардіотокографія) – метод дослідження, що дозволяє дати правильну оцінку серцевої діяльності малюка. Також КТГ надає інформацію про скорочення матки та активність дитини.

Сьогодні КТГ під час вагітності є важливою частиною оцінки стану дитини, що дозволяє лікарям своєчасно вжити необхідних заходів і призначити адекватне лікування.

Коли проводиться КТГ?

Кардіотокографію плода, як правило, призначають не раніше 28 тижня вагітності. Найбільш інформативною є кардіотокографія після 32 тижня, бо саме з цього часу малюк може бути активним протягом 20-30 хвилин.

Зазвичай КТГ рекомендують робити двічі протягом третього триместру. Якщо вагітність протікає з ускладненнями, кардіотокографію призначають додатково.

Підстави для додаткового обстеження:

 • • Гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, анемія;
  • У Вас резус-негативний тип крові;
  • Ви перенесли застуду або ГРВІ;
  • У Вас було підвищення температури тіла;
  • Ви очікуєте нарождення близнюків;
  • Ви спостерігаєте зниження активності плода (коли жінка відчуває зменшення кількості та інтенсивності ворушінь дитини);
  • Кількість навколоплідних вод зменшено або збільшено;
  • Затримка розвитку малюка;
  • Порушення кровообігу у дитини (за результатами ультразвукового дослідження);
  • Є підозра на внутрішньоутробну інфекцію.Если у Вас есть такие заболевания как гипертоническая болезнь, сахарный диабет, анемия и др.

Спеціальної підготовки для КТГ не існує. Під час дослідження вагітна сидить або лежить на лівому боці. Зазвичай ця процедура триває не більше 30 хвилин, але в деяких випадках може тривати до 60 хвилин. Як правило, це пов’язано зі сном малюка.

Розшифровка результатів КТГ під час вагітності.

Існує кілька видів розшифровки результатів КТГ. Найчастіше Ви будете зустрічати бальну шкалу оцінки (шкала Фішера) і за критеріями Доуза- Редмана (КТГ з комп’ютерним аналізом).

За шкалою Фішера.

Важливо!!! Тільки акушер-гінеколог може кваліфіковано інтерпретувати результати КТГ. Зазвичай лікар не повідомляє деталі обстеження, тому що все це дуже складно зрозуміти без базових знань. Коли акушер-гінеколог розшифровує КТГ, він оцінює ряд показників, які мають нормальні або патологічні ознаки, такі як:

– середня частота серцевого ритму (в нормі від 110-160 уд / хв.).

– варіабельність серцевого ритму (середня висота відхилень від частоти серцевих скорочень, може становити в нормі від 5 -20 уд / хв.).

– акцелерації (почастішання) – коли частота серцевих скорочень збільшується у відповідь на ворушіння дитини (протягом 20 хвилин від 2 акцелерацій або більше).

– децелерація — уповільнення серцевого ритму, в нормі під час вагітності відсутнє.

Далі, згідно з методом Фішера, до кожного отриманого результату додається від 0 до 2 балів:

• Якщо у Вас 8-10 балів, приводів для занепокоєння немає. Ці показники вважаються нормою.
• 6-7 балів вказують на наявність певних проблем, які слід негайно виявити за допомогою додаткових методів обстеження.
• 5 і менше балів — вже серйозна загроза життю дитини. Дитина, швидше за все, страждає від гіпоксії (киснева недостатність). Вам може знадобитися термінова госпіталізація. А в деяких випадках — екстрене розродження.

За критеріями Доуз-Редмана.

Дані критерії вираховуються за допомогою спеціального фетального монітору Sonicaid фірми Huntleigh Healthcare Ltd. – Diagnostic Product Division (Великобританія) в автоматичному режимі.

ктг

До критеріїв Доуз-Редмана відносяться:

* Базальна частота – 116 – 160 уд. / хв;

* Наявність хоча б одного ворушіння плода або 3 акцелерації;

* Наявність епізодів високої варіабельності;

* STV не менше 4 мілісекунд;

* Відсутність децелерацій;

* Відсутність синусоїдального ритму;

* Відсутність помилок в кінці запису.

При дотриманні всіх цих критеріїв дослідження КТГ може бути закінчено вже через 10 хвилин. Якщо всі дані критерії дотримані, стан плода розцінюється як задовільний (тобто йому в даний момент нічого не загрожує). В даному випадку на моніторі або екрані апарату спалахує напис «критерії дотримані». Після появи цього напису дослідження можна припиняти.

Якщо ж на моніторі висвічується напис «критерії не дотримані», один або декілька з перерахованих показників не відповідає нормі. В даному випадку дослідження повинно тривати протягом 40 хвилин. Якщо напис «критерії дотримані» так і не з’явиться, можливо, має місце порушення стану.

Особливу увагу слід звертати на показник STV (short-term variation). Що він означає? Це математичний показник, який вираховується тільки при комп’ютерній обробці КТГ. Принцип оцінки та розрахунку даного показника зрозумілий тільки фахівцям, однак його рівень показує ступінь метаболічної ацидемії крові (кисневої недостатності) у дитини.

У нормі STV повинен становити більше ніж 4 мілісекунди (мс), показники 3,5 – кажуть про початкові ознаки внутрішньоутробного страждання; від 3,0 до 3,49 – при тяжких порушеннях, від 2,5 до 2,99 – вказує про важкий стан дитини, і менше ніж 2,5 – загроза життю дитини.

STV є надійним параметром КТГ, що дозволяє з високою ймовірністю прогнозувати несприятливі наслідки вагітності.

Кардіотокографія з комп’ютерним аналізом має ще одну перевагу. При розрахунку показників обов’язково враховується термін вагітності, оскільки деякі критерії специфічні для гестаційного віку, а це покращує і підвищує якість оцінки стану дитини та надає можливість оцінювати його починаючи з 24-26 тижнів вагітності. Тоді як при візуальному методі аналізу КТГ (бальна оцінка за шкалою Фішера) розроблені критерії дозволяють оцінювати стан дитини тільки після 32 тижня вагітності.

Дана автоматизована програма широко застосовується в провідних клініках світу, визнана найбільш надійною, інформативною і рекомендована Всесвітньою асоціацією акушерів-гінекологів (FIGO) до введення в акушерську практику.

З огляду на сказане вище, можна зробити висновок, що кардіотокографія плода – необхідний метод дослідження під час вагітності для визначення поточного стану Вашого малюка і виявлення можливих ускладнень. Саме тому, якщо лікар пропонує пройти цю процедуру, не варто відмовлятися, адже це можливість простежити за здоров’ям і комфортом Вашої дитини.

Анастасия Шляхтина Мед Центр Гравимед, Киев, Оболонь

Автор: Анастасія Шляхтіна


Специалисты:


0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


0 0 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить