fbpx

Токсикоз у вагітних

07.09.2018 0
toksikoz-1.jpg

Токсикоз: міфи та реальність

Майже кожна жінка під час виношування дитини стикається з таким не найприємнішим явищем як токсикоз. Він часто є предметом бурхливих обговорень в залі очікування жіночої консультації. Навколо нього існує маса навколонаукових міфів. Мама, бабусі  та більш досвідчені подруги можуть дати безліч порад та рецептів, які дозволять позбутися токсикозу. Спробуємо розібратися, що ж ми знаємо про цей стан, та відокремити при цьому міфи від медичної правди.

Міф №1: токсикоз виникає у всіх вагітних

Насправді, не зовсім правильно стверджувати, що токсикоз зустрічається у 100% вагітних, якщо мова йде про класичні його прояви:

  • нудоту;
  • запаморочення;
  • субфебрильну температуру;
  • відсутність апетиту і блювота;
  • сонливість і втома.

Однак, варто підкреслити, що у кожної вагітної жінки підвищується рівень токсинів в організмі, бо це природний процес. А ось симптоми токсикозу не обов’язково проявляються. Хтось переносить вагітність без них, а інші будуть мучитися буквально з першого і до останнього дня. Більш того, ці стани можуть відрізнятися в однієї і тієї ж жінки в різні вагітності.

Хто найбільш схильний до проявів токсикозу? У зоні ризику жінки, які мають патології нирок і деякі інші хронічні захворювання. Страждають від токсикозу ті, хто раніше вів не зовсім здоровий спосіб життя, курив, вживав алкоголь, а також проживає в регіонах з несприятливою екологічною обстановкою. Саме тому рекомендується готуватися до вагітності, консультуватися з лікарем при необхідності, лікувати інфекційні хвороби та запалення. Це потрібно для того щоб народити здорового малюка та щоб сама вагітність протікала нормально.

Міф №2: нудить відразу після зачаття

Під час виношування малюка токсикоз найчастіше проявляється на 4-6 тиждень. Але ніяк не одразу після запліднення. А деяких випадках нудота починається тільки з 12 тижня, коли у більшості жінок симптоми токсикозу зовсім проходять. При цьому невеликий відсоток жінок страждає аж до самих пологів.

У будь-якому випадку, всі ці неприємні прояви — це відповідь жіночого організму на токсини та гормони, які утворюються в організмі. Чому так відбувається? Вся справа в тому, що тіло майбутньої мами визначає ембріон як щось чуже, як «ворожого» агента, а поділ імунних систем мами і плода формується приблизно до 12 тижня. Після цього найчастіше симптоми токсикозу перестають заважати жити.

Записатися на прийом до спеціаліста медичного центру «Гравімед» можна за телефоном +38 (044) 333-61-08 або скористатися простою та зручною формою запису на сайті клініки.

Міф №3: блювота — тільки вранці

На жаль, при токсикозі більшість жінок скаржиться, що нудота переслідує їх постійно, 24 години на добу. Ввечері блювота буває рідше, але зовсім не тільки вранці. Багато вагітних змушені вести спеціальний календарик, в якому зазначають годину, коли найчастіше трапляється блювота. І згідно з цими записами планують свій день.

Міф №4: токсикоз ні з чим не сплутати

Насправді, токсикоз може маскуватися під інші патології, супроводжуватися висипаннями, зниженням тиску, підвищеною температурою та порушенням сну. Хтось скаржиться на занадто сильне сприйняття запаху, яке заважає заходити в магазини, кафе, метро і навіть заходити до ліфту. Однак ці ж симптоми характерні і для безлічі інших синдромів та хвороб, наприклад, патологій нервової системи, серця, судин, травлення або головного мозку. Інколи токсикоз посилює наявні проблеми і загострює хронічні недуги.

Міф №5: під час токсикозу худнуть

Це строго індивідуально. Хтось рятується від проявів токсикозу за допомогою солоденького десерту, і при цьому гарантовано не вийде схуднути.

Але навіть якщо у жінки відсутній апетит та її регулярно нудить, в будь-якому випадку необхідно приймати їжу, щоб отримувати потрібні калорії, вітаміни, мікроелементи, без яких неможливо виносити і народити здорову дитину. При частій та нестримній блювоті треба негайно звернутися до лікаря.

Міф №6: «бабусині» рецепти від токсикозу гарантовано допоможуть

На жаль, універсальних засобів не буває. Кожна вагітна змушена спробувати кілька рецептів, щоб знайти максимально ефективний. Серед найбільш поширених: вода з лимоном вранці, солоний крекер, сніданок у ліжко, сіль на язик…

Що ж стосується лікарських рекомендацій, то вони полягають в 6-разовому харчуванні невеликими порціями, а також суворому дотриманні режиму сну і відпочинку. Спати слід в прохолодному приміщенні, а протягом дня багато ходити пішки. І, звичайно, знизити вплив стресів та негативних емоцій. У деяких випадках призначається особливий питний режим, коли вагітна випиває не менше 2 літрів столової води щодня. Однак це рекомендовано тільки в тому випадку, якщо нирки працюють без перебоїв і справляються з функцією виділення.

Як ви розумієте, ніякі рецепти народної або доказової медицини не усунуть причини токсикозу — конфлікт імунітету мами та ембріона. Тому будь-яке лікування може бути тільки симптоматичним. Якщо щось допомогло позбутися від нудоти — це відмінний результат, але це не означає, що токсикозу більше немає. Поки організм вагітної не перестане боротися з токсинами та активно виводити їх, неприємні відчуття будуть зберігатися.

Міф №7: токсикоз це безпечно

Так думати не слід! Під час підвищеної токсичності організм жінки дуже вразливий. Під час спроб позбутися від токсинів всі системи працюють в авральному режимі. Особливо страждає екскреторна система, серйозно навантажуються нирки. Важливо підтримувати їх працездатність, не ігнорувати обстеження, призначені лікарем. А якщо стан погіршується, треба негайно звернутися за допомогою. Те ж саме стосується печінки та інших органів, що відповідають за очищення крові. В деяких випадках вагітній рекомендований прийом ферментів, що підтримують їх роботу.

Ранній важкий токсикоз є найбільш поширеною причиною викиднів в першому триместрі, завмерлих вагітностей, а також розвитку важких вроджених дефектів, в тому числі, несумісних з життям. До формування плаценти токсини вільно циркулюють в крові і отруюють організм мами і малюка. З важким токсикозом показано не симптоматичне лікування, а рішення глибших проблем. Лише кваліфіковане лікування допоможе зберегти і виносити здорову дитину без шкоди власному організму.

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Володимира Івасюка, 12Д
Київ (метро Оболонь, Мінська)

(067) 530-88-55;
Замовити дзвінок

info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: Кол-центр


Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить