fbpx
porok-1.jpg

Вади серця – чому важливо дізнатися якомога раніше?

Вада серця у плода – вельми серйозний діагноз, дізнатися про який боїться кожна майбутня мама. Він ставить під сумнів не тільки здоров’я, повноцінне, здорове та щасливе майбутнє дитини, але іноді загрожує й самому життю. З 1000 малюків 8-10 народжуються з різноманітними вадами серця. Говорити про це страшно, але потрібно, адже чим раніше будуть виявлені патології, тим більше шансів попередити важкі ускладнення патології. Виявити вади серця у плода на ранніх етапах можна тільки за допомогою ультразвукової діагностики.

Вади серця – стоншення внутрішніх перегородок серця, отвори в них, деформації серцевих і судинних клапанів – небезпечні патології, через які серце не може функціонувати правильно. Вроджені вади серця поділяють на кілька десятків типів. Найпростіші з них проходять з віком, але в будь-якому випадку без детальної консультації кардіохірурга батькам не обійтися.

Деякі вади серця розвиваються без симптомів протягом довгих років, але без належного лікування вони провокують розвиток глибоких порушень структури серцевого м’яза – міокарда. З часом можуть розвитися гіпертрофія серця, склеротичні зміни легеневих судин та інші прояви серцевої недостатності.

Механізми розвитку вад серця у плода

Серце у ембріона починає формуватися на другому тижні його життя. Особливо важливо уважно ставитися до планування та ведення вагітності на ранніх етапах, щоб не упустити ідеальний час для лікування.

Серцево-судинна система у плода формується однією з перших. Вона відповідає за постачання живильних речовин в усі інші тканини та органи, що розвиваються. Якщо на ранніх етапах вагітності, коли жінка ще не знає про вагітність або не впевнена в ній, вона не змінює свій звичний спосіб життя і не відмовляється від шкідливих звичок – в першу чергу може постраждати серцево-судинна система дитини.

Типи серцевих вад

Всі типи вад серця об’єднують в дві основні групи – «блідий» і «синій (ціанозний)» типи. Для «блідих» вад серця характерний зовсім блідий колір шкіри. Однак «сині» вади небезпечніше, оскільки синюшний відтінок шкіри говорить про виражений дефіциті кисню в крові.

При ваді серця рух крові через артеріальну протоку – дуктус (від лат. Ductus – протока) може допомагати кровообігу компенсувати серцеву недостатність або, навпаки, заважати цьому процесу. При компенсації вада називається дуктус-залежною, і дуктус-незалежною – якщо відкрита артеріальна протока заважає кровообігу. Дуктус-залежним є такий тип вродженої вади серця, як тетрада Фалло, а дуктус-незалежним – дефект перетинки шлуночка серця. Від того, компенсує артеріальна протока вроджену ваду серця чи ні буде залежати обраний принцип лікування та медичний прогноз розвитку хвороби.

Вроджені вади серця можуть зачепити клапани аорти та легеневої артерії. Проблеми виникають з недорозвиненням стулок клапанів або з їх приклеюванням однієї до іншої, що може бути наслідком внутрішньоутробного запального процесу. Іноді від таких пороків можна позбутися операційним шляхом, що не вимагає розрізу самого серця – через великі судини, які підходять до клапанів.

Якщо у матері були недоліковані до вагітності ревматичні вади серця, вони можуть вплинути на аортальні клапани дитини та стати причиною вродженої вади серця.

Причини появи вроджених кардіопатологій у плода:

  • генетична схильність (генні, хромосомні, генетичні мутації і спадковість, наявність в сім’ї родичів з вродженими вадами серця);
  • несприятлива екологія;
  • вплив шкідливих хімічних речовин і радіації (якщо майбутня мати проходить рентгенографію, особливо небезпечно це на ранніх термінах, ризик розвитку патологій значно підвищується);
  • наявність у матері викиднів і мертвонароджених дітей в минулому;
  • шкідливі звички;
  • інфекційні захворювання, перенесені в період виношування малюка (зокрема, краснуха);
  • хронічні хвороби матері (в підвищеній зоні ризику – інсулінозалежний цукровий діабет);
  • деякі лікарські препарати (антибіотики, транквілізатори, противірусні засоби);
  • вік вагітної старше 35 років;
  • екстракорпоральне запліднення і лікування від безпліддя.

Ультразвукова діагностика вроджених вад серця на пренатальному етапі

Розвиток вагітності з вродженими вадами серця у плода, як правило, не відрізняється від здорового. Плід при цьому може відчувати брак кисню і поживних речовин, а також відставати в розвитку. Діагностувати наявність і тип вродженої вади серця можна тільки за допомогою ультразвукової діагностики. Якщо вчасно діагностувати патологію, лікар призначить вагітній необхідне лікування для компенсації хвороби.

Головний показник розвитку плода без вад серця – його серцевий ритм. У нормі, серце плода робить 110-130 ударів у хвилину до восьмого тижня, 175-185 ударів у хвилину до кінця першого триместру і 145-160 ударів у хвилину перед пологами. Брадикардія і тахікардія – порушення ритму биття серця, значна різниця між ударами, приглушені удари – можуть говорити про кисневе голодування плода.

Ультразвукова діагностика вад серця вже на ранніх етапах може виявити небезпечні патології.

На жаль, не кожен лікар може помітити порушення в серці плода при стандартному плановому УЗД. Тому фахівці рекомендують починати цільове ультразвукове діагностування вад серця вже з 17 тижня вагітності. Це дозволяє визначити ступінь складності вади серця у плода і грамотно спланувати його корекцію.

3 2 votes
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


3 2 votes
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить