fbpx

Вагітність та вік

19.05.2019 0
uspet-rodit.jpg

Що потрібно знати про пологи після 35

Чи існує ідеальний вік для материнства?

Tempora mutantur et nos mutamur in illis – часи змінюються і ми змінюємося разом з ними. У цій латинської фразі вся сутність еволюції.

Мета еволюції — поширення та забезпечення збереження своїх генів серед інших живих істот. Тисячоліттями це завдання покладалося на жінку. У світі чоловіків жінка не належала собі. Її завданнями були слухняність і виконання завдань, покладених на неї природою. Жінка була заручницею свого тіла. Дружина, мати, берегиня родинного вогнища — ці образи увічнені в культурній спадщині кожного народу, будь-якій релігії. Ми навіть не уявляємо собі іншого способу. Чи комфортно жінці було у своїй одвічній ролі — ніхто з нас не знає. Нам говорили — що так. В цьому і тільки цьому жінка може бути щасливою, цього прагне.

Роль жінки в суспільстві

У XX столітті роль жінки зазнала істотних змін. Жінки отримали свободу вибору і право голосу. Отримали право робити кар’єру і висвітлювати інші складові своєї натури. Правда, і природні функції, покладені на них організмом — здатність виношувати та народжувати дітей, ніхто з них не знімав. Що таке 100 років в порівнянні з мільйонами років еволюції? Організм жінки не змінився, змінилася лише її роль.

Головне питання: чи стала жінка вільною, отримавши свободу? Або навпаки: окрім однієї повинності — сім’ї, вона отримала ще й додаткові: бути успішною на роботі, бути невпинно «в формі», щоб утримати чоловіка поруч з собою, адже право вільного вибору чоловіка передбачає і право вибору дружини. Тим часом навколо стільки красунь, які теж щосили намагаються…

Крім цього, набирає обертів розуміння індивідуального щастя. Задоволення переважає над обов’язком. Людина нікому нічого не винна, лише собі. А життя одне, і хочеться встигнути багато — і насолодитися молодістю, і побачити світ, і зуміти знайти «свою справу», а в соціальних мережах так багато хто «досяг успіху» в цих завданнях, не відстати б…

Підсумком цього для жінки 21 століття гостро стала дилема — чи справді вона має народжувати та що буде, якщо не народити? В якому віці народжувати? Які плюси та мінуси пізніх пологів? Навколо цих тем багато міфів, чуток, тверджень. Спробуємо в них розібратися з медичної точки зору і розглянути основні питання.

Чи потрібно жінці обов’язково народити?

Згідно з законами біології, кожен орган запрограмований на виконання певної функції. Жіноча репродуктивна система — не виняток.

Головна функція статевої системи — це продовження роду. Особливості функціонування менструального циклу у людей передбачає можливість завагітніти кожного місяця, починаючи з встановлення регулярного циклу (в середньому від 16 до 50 років). Щомісяця яєчники працюють з однією метою — виробити яйцеклітину, а матка готується до прийняття плодового яйця.

Що буде, якщо цього не станеться? Теорії на цей рахунок існують різні, однозначного рішення немає, як мінімум, тому, що питання «доцільності дітонародження» до порівняно недавніх пір взагалі не існувало. У ролі жінки ніхто не сумнівався, та й сама вона в іншому образі себе не уявляла. Тому даних, що буде, якщо не народжувати взагалі, дуже мало.

Дані статистики та практичних спостережень свідчать, що у жінок, які ніколи не народжували, частіше виникають: рак матки, рак яєчників і рак молочних залоз. Пов’язують це з тим, що жіноча репродуктивна система існує у двох різних станах — до вагітності та під час вагітності. При цьому, під час переходу в стан вагітності відбуваються важливі функціональні зміни — яєчники перестають щомісяця здійснювати овуляцію (можна сказати, тимчасово відпочивають), в молочних залозах навпаки — починаються активні процеси росту і розширення молочних протоків, вироблення в них молока. Після пологів деякий час (в середньому 1 рік) відбувається лактація. Вважається, що всі ці процеси дуже важливі в підтримці нормального функціонування жіночої системи. Відсутність цих змін підвищує ризик розвитку онкологічних процесів.

Існують також дослідження в області психології, які вказують на важливість реалізації материнства.

Заради справедливості, варто зазначити, що досить великий відсоток жінок ніколи не вагітніли та не народжували, і при цьому не мали проблем з жіночою репродуктивною системою. А жінка, що народила трьох дітей, може захворіти на рак яєчників. Ніяких гарантій немає. Вагітність і пологи — це, насамперед, випробування для організму, навіть попри еволюційну до них готовність. І наслідки деколи бувають доволі серйозні.

Підсумок: вагітність і пологи бажані в житті жінки, але не можна зі 100% гарантією стверджувати, що їх відсутність серйозно зашкодить.

Коли потрібно народити? Чи існує ідеальний вік для цього?

Ключовим моментом у відповіді на ці питання є готовність жінки завагітніти, виносити, народити й надалі піклуватися про дитину.

У молодому віці швидше відбувається зачаття, легше протікають вагітність і пологи, однак соціально жінці важче — необхідність поєднувати навчання / роботу з турботою про малюка, наявність поруч партнера, що не готовий допомогти.

У старшому віці батьки серйозніше підготовлені в соціальному плані, проте є труднощі з настанням вагітності та виношуванням.

Здорова яйцеклітина — запорука успіху

Дівчинка народжується з повністю анатомічно сформованою статевою системою, яка надалі розвивається і дозріває. Нічого структурно нового в цій системі не виникне, а може тільки змінюватися.

Дуже важливо усвідомити те, що основою передачі генетичної інформації з покоління до покоління є статеві клітини — гамети. У чоловіків це чоловічі гамети — сперматозоїди, у жінок жіночі гамети — яйцеклітини.

Крім назв і хромосомного набору, принципові відмінності цих гамет в тому, що дівчинка народжується з уже сформованим і повним набором яйцеклітин, нові протягом усього її життя з’являтися не будуть. У хлопчика з початком статевого розвитку будуть з’являтися нові й нові сперматозоїди. Цей факт потрібно обов’язково враховувати для розуміння можливостей для репродукції протягом життя.

З віком дівчинка тільки втрачає запас яйцеклітин, без можливості його відновлення. Крім цього, яйцеклітини, з якими вона народилася, будуть з часом піддаватися мутації, що збільшує з віком ризик народження дітей з хромосомними аномаліями.

Наприклад, ймовірність народження дитини з синдромом Дауна збільшується з віком в наступному співвідношенні:

до 24 років – 1: 1562
25-30 років – 1: 1000
30-39 років – 1: 214
Старше 40 років – 1:19

Співвідношення усереднене, але вказує, що чим старша жінка, тим вище ризик хромосомних аномалій.

Підсумок: ідеального віку немає, проте найбільш сприятливий період — з 18 до 40 років.

Які захворювання заважають вагітності?

Однак, хромосомні аномалії не найпоширеніша проблема при пізній вагітності. Для зачаття і виношування важливий стан здоров’я статевої системи, а з віком збільшується частота таких захворювань, як: міоми матки, ендометріоз різної локалізації, кісти яєчників, патології ендометрію та маткових труб. Розглянемо, як і чому ці захворювання можуть заважати заплідненню і нормальному протіканню вагітності.

Міома матки — найбільш розповсюджене захворювання в структурі гінекологічних проблем — до 25%. Найчастіше виявляють захворювання у віці після 30 років, інколи — раніше. Міома — це доброякісна пухлина з м’язових волокон стінки матки. Міоми бувають різними по розташуванню:

– Підслизові міоми (субмукозні) розташовуються ближче до порожнини матки, а іноді повністю її заповнюють. Це найбільш небезпечні та клінічно значущі з усіх видів міом. Вони турбують жінку рясними менструаціями, болем, кровотечами в середині циклу, і часто є причиною безпліддя, можуть перетворюватись на злоякісні пухлини. Але ці міоми в більшості випадків без наслідків можна легко усунути оперативно.

– Внутрішньом’язові міоми (інтрамуральні або інтерстиціальні) – більш «сприятливі», вони рідше турбують жінку, але такі міоми мають тенденцію до збільшення, іноді досягаючи розмірів футбольного м’яча. Вони можуть серйозно деформувати матку, ускладнюючи настання вагітності, виношування і пологи. Крім цього, консервативно вони ніяк не лікуються (втім як і інші міоми), але операція з їх видалення травмує матку, що може ускладнити перебіг вагітності та пологів.

– Зовнішні міоми (субсерозні) – напевно, один з найбільш «сприятливих» видів міом, рідко турбують, ростуть назовні від матки, не деформують її, легко оперуються, не травмуючи матку. Однак, при великих розмірах такі міоми можуть тиснути на сусідні органи, порушуючи їх роботу.

Менш поширені види міом, які, проте, інколи зустрічаються — шийкові та міжзв’язкові.

Міому діагностують і детально описують тільки за допомогою УЗД ОМТ, іноді необхідне додаткове обстеження — МРТ органів малого таза, щоб визначити точну локалізацію і розміри пухлини. Міоми небезпечні при вагітності та при її плануванні, тому що запобігти їх розвитку ніяк не можна, власне як і лікувати консервативно (без операції). Довга вичікувальна тактика може призвести до розвитку міоми такого розміру, що стане питання видалення матки. А операції на ранніх етапах розвитку міом травмують орган, що може (хоч і не обов’язково) призвести до ускладнень при вагітності та при пологах.

Ендометріоз — доволі поширене захворювання. Захворювання найчастіше діагностують у 25-30 років. Ендометріоз — це розростання клітин ендометрію (слизової оболонки матки) за межі матки. Відрізняється залежно від локалізації:

Генітальний — в м’язових шарах матки — аденоміоз, в яєчниках — виникнення ендометріоїдних кіст.
Екстрагенітальний — в маткових трубах, очеревині, кишківнику та інших органах.

Діагностика не завжди ефективна, бо при проведенні УЗД лікар може побачити тільки кісти яєчників. Аденоміоз важко діагностується (частіше йдеться про гіпердіагностику), а екстрагенітальні форми ендометріозу діагностуються тільки за допомогою лапароскопії.

Захворювання протікає безсимптомно або з незначними скаргами (які можуть бути не тільки при ендометріозі), та часто досягає виражених форм, які важко лікувати навіть оперативно. Консервативного лікування не існує, проте ефективною є супресивна терапія гормональними препаратами (з приводу вживання яких у жінок існують як особисті упередження, так і медичні протипоказання).

Чим ендометріоз небезпечний для вагітної? Він не лікується консервативно та пізно діагностується. Екстрагенітальні форми ендометріозу часто призводять до розвитку спайкової хвороби, що супроводжується непрохідністю маткових труб. Ендометріоїдні кісти згодом призводять до необхідності оперативного втручання, що може викликати істотне зниження запасу яйцеклітин і втрату довгострокового функціонування яєчників.

Патології ендометрію — поліпи й гіперплазії — ще одна досить поширена проблема, для якої характерне надмірне розростання ендометріальних клітин або по всій порожнині матки (гіперплазія), або на певних її ділянках (вогнищева гіперплазія, поліпи). Причин цього явища багато, а лікування полягає в оперативному видаленні патологічно змінених тканин, гістологічному підтвердженню доброякісності процесу, з подальшим підтримуючим лікуванням у вигляді супресивної гормональної терапії.

Іноді, при відсутності підтримуючого лікування, можуть відбуватися неодноразові рецидиви поліпів та гіперплазії, що призводить до повторних оперативних втручань в порожнині матки. У свою чергу це викликає порушення будови ендометрію, виникнення спайок в порожнині матки, що ускладнює настання вагітності.

Патології маткових труб — одна з найчастіших причин безпліддя і показань до ЕКЗ, тому що виправити цю патологію дуже важко навіть при оперативному втручанні. Причин декілька — перенесені урогенітальні інфекції (хламідіоз, гонорея, туберкульоз тощо), ендометріоз. Виявити своєчасно запалення в маткових трубах вдається не завжди, а вдало пролікувати до виникнення спайок в просвіті труб і біля них (зовнішні спайки можуть порушувати положення труби щодо яєчника) – теж доволі важко.

Крім перерахованих гінекологічних проблем з віком можуть з’являтися й екстрагенітальні захворювання — діабет, гіпертонія, варикозна хвороба, і багато інших проблем, що ускладнять вагітність.

Підсумок: профілактувати й прогнозувати багато з перерахованого важко, але однозначним є факт — чим молодша жінка, тим менше проблем у неї встигне виникнути, тим швидше настане вагітність, тим легше пройдуть пологи, тим швидше вона після них зможе відновитися.

Особливості ведення пізньої вагітності та пологів

Що називати «пізніми» пологами? Півстоліття тому, якщо жінка народжувала вперше в 30 років, її вже називали «старонароджуючою». Зараз взагалі особливої градації немає, але неофіційно, перші пологи в 40 років і пізніше — це пізні пологи. Добре це чи погано? Це питання вже не актуальне. Все індивідуально, але деякі аспекти лікар обов’язково повинен враховувати:

Консультація генетика — після 40 років значно зростає ймовірність виникнення хромосомних аномалій у дитини. При цьому необов’язково батькам мати якісь проблеми. Зачаття — злиття гамет, це процес, який не піддається контролю, у здорових батьків є ризик того, що гамети вже піддалися мутації або ризик того, що при злитті гамет виникне «несправність». Можна проконсультуватися з генетиком ще до вагітності, але, в будь-якому випадку, майбутній мамі лікар запропонує діагностику з приводу хромосомних аномалій у плода. На даний момент найбільш інформативним методом є амніоцентез.

Бажано, щоб вагітність в такому віковому періоді була запланованою. В такому випадку легше скоригувати хронічні захворювання та підготуватися до вагітності.
Наявність супутніх гінекологічних проблем, наприклад міом, вимагає складання індивідуальної програми спостереження за вагітністю і планування пологів (іноді при великих або множинних міомах краще провести пологи методом кесаревого розтину — це дозволить мінімізувати ризики під час пологів для малюка і мами, і, після вилучення плоду, провести видалення міоматозних вузлів).
При наявності супутньої гіпертонії або цукрового діабету вагітній призначаються додаткові дослідження і медикаментозна підтримка.

Плюси пізньої вагітності та пологів:

Як правило, до 40 років батьки вже реалізувалися як особистості, мають стабільну роботу, певний рівень доходу, на який можна розраховувати. Я не випадково акцентую саме на слові «батьки», бо участь у народженні та вихованні приймає не тільки жінка, але і її партнер.
З віком ми більш усвідомлено підходимо до виховання дітей в усіх аспектах.
У разі виникнення ускладнень та при необхідності додаткового лікування старші жінки мають більш зрілий погляд на проблему, більш ретельно дотримуються всіх рекомендацій.
Вагітність і пологи у зрілому віці — поштовх до нового етапу життя. Дорослі батьки ретельніше ставляться до свого здоров’я, тому що усвідомлюють відповідальність перед багатьма роками виховання і турботи про дитину. Мами швидше відновлюються після пологів, рідше стикаються з післяпологовою депресією, швидше повертаються до колишнього розпорядку життя без шкоди для материнських обов’язків.

Мінуси пізньої вагітності та пологів:

До 35-40 років нерідко накопичуються хронічні захворювання в гінекологічній сфері та поза нею. Здоров’я мами — одна з найважливіших складових сприятливого перебігу вагітності та пологів.
У старших вагітних частіше діагностують патології вагітності — гестаційний діабет, гестози, кардіологічні проблеми, частіше виникає проблема патологічного набору ваги.
Артеріальна гіпертензія — розповсюджена супутниця жінок до 40 років, в період вагітності вона турбує частіше, що несприятливо позначається на її перебігу та вимагає вживання додаткових препаратів.
Пологи у вагітних 35-40 років частіше протікають з ускладненнями, частіше закінчуються кесаревим розтином.

Скільки ще можна чекати?

Це питання жінки час від часу задають під час консультації. Вони не готові народити зараз — немає постійного партнера, не вирішені матеріальні та квартирні питання, немає можливості зробити перерву в роботі — причини різні. Іноді жінка в цілому готова стати матір’ю, але хоче зрозуміти, скільки у неї ще є часу для прийняття рішення? Бігти зараз або можна відкласти ще на рік-два? Особливо, якщо один малюк в сім’ї вже народився.

Точну дату, коли жінка втратить фертильність, назвати не можна, але, є деякі ключові моменти, які можуть вказувати на швидке наближення менопаузи:

Скорочення менструального циклу — при нормальному циклі у 28-30 днів, він зменшується до 26, потім до 24 і 21 дня. Так часто буває за 4-5 років до настання менопаузи. Синдром раннього виснаження яєчників — у сучасних жінок не рідкість. При цьому менопауза може наступити вже в 40 років, а втрата фертильності настане ще раніше, в 35-37 років. Регулярні менструації при цьому не гарантують збережену фертильність.

Зменшення кількості фолікулів в яєчниках при проведенні УЗД — лікар під час УЗД звертає увагу на кількість фолікулів, а для репродуктологів це один з пунктів оцінки «оваріального резерву».

Зміна рівня АМГ (антимюллерів гормон). Цей гормон вказує на справжній стан антральних фолікулів в яєчнику, і оцінює їх кількість точніше, ніж підрахунок при УЗД. Рівень АМГ менше ніж 0,5-1 нг / мл — може свідчити про наближення менопаузи.

Кому не бажано відкладати вагітність?

Жінкам з наявними хронічними захворюваннями в гінекологічній сфері — наявність ендометріозу, міом, рецидивів поліпів і гіперплазії.
Жінкам, які страждають на порушення циклу, з синдромом полікістозних яєчників або з андрогенними порушеннями.
Жінкам з ожирінням та супутніми ендокринними захворюваннями.

Підсумовуючи, можна сказати, що ми дотепер так і не навчилися перемагати вік, і багато проблем нині залишаються в статусі невирішених. Але, знаючи, чого очікувати, можна поставитися до питання материнства усвідомлено. Питаючи себе «коли я хочу стати матір’ю», жінка має достатньо інформації для прийняття зваженого рішення. Відповідальне ставлення до свого здоров’я та регулярне проведення профілактичних оглядів дасть можливість своєчасно дізнатися про наявність проблем, і не допустити, щоб вони перешкодили майбутній вагітності.

Галина Петренко

Автор: Галина Петренко

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


0 0 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить