fbpx

Тиреотоксикоз

05.05.2019 0
tireotoksikozi.jpg

Нервозність, “стервозність” – а може це тиреотоксикоз?

З чим можна порівняти наш організм? З механізмом? Наприклад, годинником. Де все працює злагоджено, допоки якась маленька деталь не виходить з ладу. Годинник продовжує тікати, але показує вже не той час: поспішає або відстає на кілька секунд, потім на кілька хвилин… І, якщо різниця в кілька секунд ще не помітна і не важлива, то різниця в кілька хвилин уже може зруйнувати наші плани. Тут вкрай потрібен годинникових справ майстер. Лише він зможе знайти й усунути несправність.

А може варто порівняти організм з великим оркестром? Де все набагато складніше, цікавіше, глибше? Де немає зайвого інструменту. А якщо якийсь інструмент або музикант вийшов з ладу? Мелодія продовжує звучати. Але вона вже не така. І ось вже і мелодією назвати не можна. Потрібен майстер та диригент. Вони все владнають.

Ці порівняння, зрозуміло, занадто спрощені. Але допомагають усвідомити, що в складному механізмі-оркестрі-організмі зміна чогось одного обов’язково призводить до зміни іншого. І знання про причини, зв’язки, наслідки порушень допоможе своєчасно звернути увагу на тривожні симптоми та знайти «майстра», який все виправить.

Сьогодні ми поговоримо про такі стани, що спочатку сприймаються як особливості характеру: нервозність, “стервозність”, надмірна чутливість. А справжня причина — тиреотоксикоз. Звичайно, такі особливості характеру можуть бути проявом саме особливостей характеру. Але це вже інша історія.

Тиреотоксикоз – цілий комплекс (синдром) різних проявів (симптомів) в роботі організму, пов’язаний з підвищеним рівнем тиреоїдних гормонів (гормонів щитоподібної залози) в крові незалежно від місця їх утворення в організмі. Часто вживається термін гіпертиреоз. Але гіпертиреоз — тільки одна з форм (найбільш поширена) тиреотоксикозу внаслідок підвищеного формування (синтезу) і виділення (секреції) гормонів щитоподібною залозою.

Невеликий орган в області шиї, непомітний в нормальному стані та такий необхідний, а іноді, підступний!

В наш час з проблемами щитоподібної залози діти та дорослі стикаються доволі часто. Серед усіх ендокринних захворювань вони на другому місці після цукрового діабету. У жінок патологію діагностують частіше, ніж у чоловіків. І з кожним роком рівень захворюваності зростає. Причини цього різноманітні: екологічні фактори (зони йододефіциту, зони, що зазнали підвищеного рівня радіації), аутоімунні процеси (коли сам організм починає працювати проти свого ж органу), запальні процеси щитоподібної залози та інші. Може спостерігатися як зниження активності щитоподібної залози, так і її підвищення. Або розвиток пухлин, в тому числі, злоякісних. Трапляється і поєднання або чергування таких змін. Гормони щитоподібної залози впливають на всі процеси в організмі. Тому й не дивно, що порушення їх нормальної кількості погіршує роботу всіх органів і може проявлятися (маскуватися) індивідуально: проблемами нервової системи, порушенням інтелекту, серцево-судинної системи тощо. Якщо занадто пізно почати лікування, відновити повністю роботу хворого організму вже не вдасться. Захворювання щитоподібної залози були відомі ще з давніх часів. Це дуже цікаво і гідно окремої розмови.

Отже — тиреотоксикоз. Він може бути субклінічним (відсутні типові симптоми) і маніфестним (явним). Підвищення частоти серцебиття, пітливості, збудливості, дратівливості, зниження маси тіла при нормальному апетиті, слабкість, тремтіння, зміна форми шиї (збільшення розміру щитоподібної залози), розширення очей можуть бути симптомами тиреотоксикозу. Особливо звертаємо увагу — виражена блювота (токсикоз) вагітних іноді теж може бути проявом тиреотоксикозу. В такому випадку з пошуком справжніх причин погіршення самопочуття самим не розібратися, потрібен справжній майстер — лікар! Не відкладайте візит до нього. Радимо виключити захворювання щитоподібної залози ще на етапі планування вагітності! Проведені обстеження (аналізи крові на рівень гормонів, інших показників, характерних для порушення роботи щитоподібної залози, УЗД щитоподібної залози) допоможуть з’ясувати проблему та своєчасно почати лікування. І тоді Ваш “годинник” буде завжди показувати правильний час, а Ваш “оркестр” радувати чудовою музикою!

Автор: Галина Петрова

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Володимира Івасюка, 12Д
Київ (метро Оболонь, Мінська)

(067) 530-88-55;
Замовити дзвінок

info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: Кол-центр


Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить