fbpx

Фолікулогенез

09.11.2018 0
follikulometriya-1.jpg

Підготовка до материнства: що таке фолікулогенез і в чому небезпека його порушень?

Фолікулогенез науковими словами – це безперервний процес дозрівання жіночих статевих клітин – яйцеклітин – кожна з яких знаходиться у фолікулі. Чому цей процес такий важливий для жіночого організму і в чому небезпека його порушень, які можуть виникнути у жінки? Як діагностувати ці порушення та лікувати іх?

Яйцеклітина в період формування проходить стадію фолікула, але далеко не кожен фолікул стає яйцеклітиною, здатною до запліднення.

Фолікули, що містять яйцеклітини, закладаються у жінки задовго до її власного народження – під час ембріонального розвитку. Їх кількість обмежена – з мільйона ооцитів у плода до періоду статевого дозрівання їх залишаться сотні тисяч. В процесі менструального циклу яйцеклітина дозріває, досягає піку фертильності – овуляції, і запліднюється. Якщо ж запліднення не відбулося, яйцеклітина гине і виводиться назовні з залишками ендометрія – внутрішнього слизового шару, що вистилає поверхню матки зсередини і в процесі дозрівання яйцеклітини потовщується. Цей процес сприяє створенню сприятливого середовища для приєднання заплідненої яйцеклітини до стінок матки. Якщо запліднення не відбулося, ендометрій відшаровується і виводиться назовні. Відбувається це під час менструації.

4 фази фоллікулогенеза

Фолікулогенез можна розділити на 4 фази:

  • Нульова стадія – Примордіальна. На цій стадії фолікули тільки утворюються, це відбувається ще при внутрішньоутробному розвитку, задовго до народження. Таких фолікулів може бути до 2 мільйонів, діаметр кожного фолікула до 50 мікрометрів і більшість їх гине в процесі розвитку плода.
  • Первинна стадія – Преантральна. На цій стадії, що збігається з початком пубертатного дозрівання дівчини, фолікули починають дозрівати. Їх вже близько 250-350 тисяч. Діаметр фолікулів 180-200 мікрометрів, в їх середині починають з’являтися нові хімічні сполуки, а також збільшується порожнина з фолікулярною рідиною.
  • Вторинна стадія – Антральна. Фолікул різко збільшується і досягає розміру приблизно 500 мікрометрів через виділення естрогенів в порожнину фолікулів.
  • Третинна стадія – Преовуляторна. Фолікул є практично дозрілим: в ньому формується яйценосний пагорб, в якому розташовується яйцеклітина. Розмір фолікула досягає 18-20 міліметрів. Ця стадія є останньою в фолікулогенезі.

Простіше кажучи, фолікулогенез – це процес розвитку яйцеклітин в кожному менструальному циклі. Його порушення призводять до безпліддя. Для виявлення порушень сучасні лікарі використовують ультразвуковий моніторинг, який складається із серії ультразвукових досліджень.

Порушення фолікулогенеза: причина жіночого безпліддя

При нормальному розвитку в період преовуляторної стадії в фолікулі виробляється значна кількість естрогенів, що призводить до виробництва лютеїнізуючого гормону та запуску процесу овуляції. Випинання стінок фолікула під час овуляції призводить до тертя і розриву, провокує вихід яйцеклітини з фолікула в фалопієву трубу, де вона може бути запліднена при потраплянні на неї сперматозоїда при відсутності серйозних патологій.

Патологічні стани, пов’язані з порушенням цього природного процесу, можуть стати перешкодою на шляху до омріяного материнства. Тому лікарі рекомендують провести ультразвуковий моніторинг фолікулогенезу, щоб виявити його порушення і коректно підійти до лікування захворювання.

Основні порушення фолікулогенезу:

  • Регрес фолікула: в процесі розвитку бульбашка з яйцеклітиною досягає нормального розміру, але розриву не відбувається і фолікул зменшується назад до вихідних розмірів;
  • Яйцеклітина дозріває, але не виходить з фолікула, що може відбуватися через порушення гормонального дзеркала, зокрема, при надлишку прогестерону, концентрація якого підвищується, наприклад, при стресі;
  • Коли кілька фолікулів розвиваються однаково, і жоден з них не домінує і не виходить в порожнину матки;
  • Кіста в яєчнику змушує фолікулярну бульбашку наповнюватися рідиною замість овуляції;
  • Лютеінізація – розростання жовтого тіла при фолікулі, що ще не розірвався (в нормі лютеінізація відбувається після розриву фолікула).

При кожному з цих порушень вагітність наступити не може.

УЗД моніторинг фолікулогенезу: коли проводять це дослідження?

Ультразвукове дослідження процесу дозрівання фолікул допоможе фахівцеві не тільки оцінити стан фолікулів і виявити порушення, а й спрогнозувати настання овуляції і підібрати найкращий період для зачаття дитини. Для якісного відстеження показників в динаміці і більш точного діагнозу необхідні кілька процедур моніторингу в різні періоди циклу. Точну кількість їх може визначити тільки лікар.

Перший моніторинг фолікулогенезу лікарі рекомендують провести на 8-10 день після початку менструації – в цей час вже повинна досить добре виділятися домінантна бульбашка фолікула, з якого в подальшому вийде яйцеклітина. Дозріла домінантна бульбашка сама по собі не є гарантією овуляції. Наприклад, при гормональних порушеннях можливі відхилення в момент розриву бульбашки – цього може не трапитися. Саме тому лікар призначає додаткові гормональні дослідження для відтворення повної клінічної картини.

Якщо менструація не є регулярною – перше УЗ-обстеження проводять на 3-5 дні після останнього дня місячних. Також під час моніторингу оцінюється товщина ендометрію – на момент запліднення цей показник повинен бути товщиною 10-12 мм.

УЗД фолікулогенезу: визначення овуляції

Метою ультразвукового моніторингу фолікулогенезу є діагностика овуляції. На УЗД лікар побачить бульбашку домінантного фолікула, яка вже повинна розірватися або зникнути повністю. На місці фолікула має почати розвиватися жовте тіло. Комплекс цих факторів означає, що яйцеклітина вже знаходиться в матці в очікуванні запліднення. Фахівці радять парі зайнятись сексом перед ймовірною овуляцією. Відомо, що сперматозоїди життєздатні до 36 годин після еякуляції, а точний момент виходу яйцеклітини з фолікула передбачити практично неможливо.

Процедура ультразвукового дослідження фолікулогенезу абсолютно безпечна та безболісна для жінки. Це її головна перевага. Для проведення діагностики не потрібні спеціальна підготовка  або дотримання особливих додаткових умов. Звісно, буде потрібно трохи уважності й організованості, тому що обстеження необхідно провести в певні дні.

Записатися на прийом до кваліфікованого фахівця з діагностики гінекологічних патологій медичного центру «Гравімед» можна за телефоном +38 (044) 333-61-08. Адміністратор клініки зможе підібрати максимально зручний час і запише вас до лікаря.

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Володимира Івасюка, 12Д
Київ (метро Оболонь, Мінська)

(067) 530-88-55;
Замовити дзвінок

info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: Кол-центр


Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить