fbpx
mastopathy.jpg

Мастопатія: коли потрібно звернутися до лікаря?

Турбує біль у грудях? А раптом це мастопатія? Або щось страшніше… Подібні думки з’являються в голові у багатьох жінок. Що ж таке мастопатія і як вона проявляється, чим загрожує і як її можна лікувати?

Виявляється, це захворювання входить до лідерів серед хвороб молочної залози і вже більше ста років добре відомо і описано вченими.

Що таке мастопатія?

Саме слово «мастопатія» в перекладі з грецької дослівно означає «хвороба грудей». Це незапальне захворювання молочних залоз, в ході якого розростаються їх тканини. Має фіброзно-кістозну природу. Супроводжується хворобливими відчуттями та інколи патологічною секрецією.

Розрізняють декілька форм мастопатії:

• Дифузна з переважанням залозистого, фіброзного або кістозного компоненту, а також змішаної природи;

• Вузлова.

Обидві форми можуть бути проліферуючими (зі збільшеним діленням епітеліальної тканини) або непроліферуючими. Перша форма вважається більш небезпечною через збільшений ризик переродитися в злоякісну пухлину.

Однак на цьому класифікація не закінчується. Окремо виділяють мастодинію або масталгію — особливий стан залоз в передменструальному періоді, коли груди набухають та стають більш чутливі. Ці так звані предмастопатійні стани часто зустрічаються у жінок до 30 років, які ще не народжували. У такому випадку ймовірність отримати діагноз «мастопатія» в більш зрілому віці складає приблизно 90%.

Які провокуючі фактори хвороби?

Сучасні медики вважають, що на мастопатію страждають від 50 до 90% жінок у всьому світі. Пік захворюваності припадає на вік від 30 до 50 років, хоча і у підлітків іноді зустрічається цей діагноз.

Фактори ризику по розвитку мастопатії:

 • відсутність пологів;
 • грудне вигодовування менше 1 місяця після пологів або його відсутність;
 • аборт, в тому числі з приводу вагітності, що завмерла, 2 і більше разів;
 • стрес і проживання в областях з несприятливою екологією;
 • відсутність регулярного статевого життя;
 • несприятливий сімейний анамнез по жіночій лінії;
 • діабет і захворювання ендокринної системи;
 • зайва вага.

Ці провокуючі фактори в середньому збільшують ризик розвитку мастопатії на 10% кожен. Тому профілактикою захворювання є максимальне вилучення даних тригерів зі свого життя.

Разом з мастопатією в 80% випадків діагностують захворювання, які також можна назвати провокуючими факторами:

 • ендометріоз;
 • ПМС;
 • дисфункціональна маткова кровотеча;
 • безпліддя;
 • міома матки;
 • кіста яєчників.

Причини розвитку мастопатії: звідки виникає хвороба

Серед основних причин розвитку мастопатії називають дефіцит прогестерону при  збільшеному рівні естрогену (гіперестрогенія). Цей гормональний дисбаланс призводить до того, що епітелій протоків і альвеол, а також сполучна тканина розростаються.

Крім того, причиною розвитку мастопатії може стати підвищення рівня пролактину. Цей гормон гіпофіза стимулює ріст і розвиток грудей, а також відповідає за функції молочної залози. Цікавий факт! Підвищені показники пролактину під час вагітності та годування груддю, навпаки, зменшують ризик появи мастопатії. Тобто, реальною причиною є патологічна гіперпролактинемія, що не пов’язана з репродуктивною функцією жінки.

Хоча мастопатія не є смертельним захворюванням, вона завдає величезної шкоди організму. Гормональні порушення помітно знижують якість життя. А активне розростання епітеліальної тканини може стати осередком зародження ракових клітин.

Тривожні симптоми і лікування мастопатії

Основний тривожний симптом при мастопатії — біль в грудях, особливо перед менструацією. Саме з больовим синдромом жінка звертається до лікаря, який ставить цей діагноз. Пацієнтки в 90% випадках характеризують біль як наростаючий.

Будь-який вид і форма новоутворення є передпухлинним станом. Важливим є регулярний контроль – 1 раз на 6 місяців – та лікування мастопатії молочних залоз у профільного спеціаліста.

Для ранньої діагностики треба регулярно відвідувати гінеколога та при необхідності проходити всі обстеження, в тому числі УЗД молочних залоз для виключення інших вельми серйозних патологій.

Записатися на прийом до кваліфікованого лікаря клініки «Гравімед» в Києві можна за телефоном +38 (044) 333-61-08 або через онлайн-форму  на сайті медичного центру.

На сьогоднішній день єдиним способом позбутися від хвороби або контролювати її є консервативне гормональне лікування мастопатії препаратами для нормалізації рівня пролактину і естрогену, а в разі вузлових форм — хірургічне видалення або резекція молочної залози. Для лікування і профілактики рекомендовано застосування комбінованих оральних контрацептивів, які допомагають підтримувати потрібний гормональний фон, і регулюють діяльність ендокринної системи.

Що стосується додаткових призначень, жінкам з мастопатією слід виключити зі свого раціону шоколад, каву і чай, какао, алкоголь. Рекомендована дієта з великим вмістом клітковини, проводиться вітамінотерапія. Також можуть бути призначені препарати седативної групи. Важливо виключити усе, що травмує психіку та викликає стрес. Паралельно слід лікувати хронічні захворювання, що є провокуючими факторами виникнення захворювання.

Діагностика фіброзно-кістозної мастопатії

Сучасна діагностика фіброзно-кістозної мастопатії здійснюється за допомогою комплексного обстеження пацієнтки. Патологія оцінюється в залежності від скарг, результатів огляду та пальпації, висновків УЗД та мамографії, а також за допомогою пункції новоутворень.

Нагадуємо, що після 45 років всім жінкам показане регулярне обстеження у мамолога. А до цього віку — щорічне відвідування гінеколога з оглядом молочних залоз.

Крім того, потрібно щомісяця самостійно оглядати молочні залози, пальпувати їх по колу від пахви до соска для виявлення ущільнень і вузликів. Робити це слід стоячи і лежачи на 7-10 день після початку менструального циклу, коли груди м’які.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


0 0 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить