fbpx

Овуляторні дисфункціональні маткові кровотечі

25.01.2018 0
blood-e1546724194868.png

Кровотечі в практиці акушера-гінеколога

Якщо запитати у практикуючих лікарів акушерів-гінекологів: «з якою скаргою найчастіше до них звертаються жінки ?» – думаю, відповідь буде однозначна – це кров’янисті виділення з статевих шляхів, що не відповідають параметрам нормального менструального циклу. Це той патологічний стан, що має особливість проявлятись абсолютно у всіх вікових періодах жінки: пубертатному (з 12–18 років); репродуктивному(з 18–40 років); перименоменопаузальному. Хочу звернути вашу увагу, що дисфункціональні маткові кровотечі є «діагнозом виключення» і встановлюються після ретельного огляду пацієнтки з використанням інструментальних та лабораторних методів дослідження, в результаті чого відсіюються такі причини аномальних маткових кровотеч, що:

 • Обумовлені органічною патологією внутрішніх статевих органів (цервіцит, ендометрит, аденоміоз, ендометріоз шийки матки, міома та поліпи різної локалізації, гіперпластичні процеси ендометрію, злоякісні новоутворення, запалення , гормонально-активні пухлини яєчників, та ін.)
 • Пов’язані з вагітністю (загроза переривання, самовільний викидень, порушена етопічна вагітність, трофобластична хвороба, плацентарний поліп, тощо)
 • Виникають внаслідок системної (екстрагенітальної) патології (порушення гемокоагуляції, захворювання печінки, ниркова недостатність, захворювання ендокринної системи, та ін.)
 • Пов’язані з ятрогенними факторами (часто неправильний прийом гормональних препаратів, антикоагулянтів, нейротропних та ін.)

Отже, після ретельно проведеної диференційної діагностики і після виключення всіх вищезгаданих причин аномальних маткових кровотеч, залишається розібратись, який тип дисфункціональної маткової кровотечі, згідно патогенетичної класифікації: ОВУЛЯТОРНІ чи АНОВУЛЯТОРНІ мають місце у кожному конкретному випадку.

Овуляторні маткові кровотечі  можна поділити на декілька типів:

 • Недостатність жовтого тіла (гестагенна);

 • Недостатність жовтого тіла (естрогенна);

 • Міжменструальні кровотечі («овуляторні»);

 • Персистенція Жовтого тіла.

Овуляторні маткові кровотечі частіше охоплюють жінок репродуктивного віку, виникають на фоні гострих та хронічних психо-емоційних стресів, запальних процесів, або як наслідок запалення.. Неповноцінна секреторна трансформація ендометрію проявляється нерегулярним менструальним циклом, частіше з тенденцією до вкорочення, кровотечі не бувають рясними.

 • Недостатність жовтого тіла (гестагенна):

Характерними є довготривалі передменструальні кров’яні виділення та болі внизу живота (альгоменорея),виникають на фоні недостатності прогестерону, що призводить до порушення рівномірності процесу десквамації (відшарування ендометрію) та зниження рівня ферментів які фрагментують цей внутрішній шар матки. Вагітність при цьому можлива, але ускладнюється перериванням на 7 – 11 тижні.

 • Недостатність жовтого тіла (етрогенна).

Характерними є довготривалі післяменструальні кров’янисті виділення, внаслідок зменшеної кількості естрогенів, в зв’язку з чим не відбувається повноцінний процес регенерації(відновлення) функціонального шару матки. Також має місце порушення перистальтики маткових труб.Все це  є однією з причин позаматкової вагітності, безпліддя або невиношування вагітності на ранніх термінах.

 • Міжменструальні («овуляторні») кровотечі.

Виникають внаслідок різкого зниження синтезу естрогенів в І фазі та запізнілому синтезу прогестерона в ІІ фазі, це призводить до появи кров’яних виділень в міжменструальному періоді протягом 1-4 діб (і більше). Мають характер незначних, помірних виділень, що припиняються самостійно, можуть бути в одному менструальному циклі, або повторюватись в декількох, з формуванням в подальшому ановуляторної дисфункції.

 • «Персистенція» жовтого тіла.

Цей тип порушення відноситься до ургентних в зв’язку з подібною клінічною картиною, як при позаматковій вагітності. Тому чітка диференційна діагностика та кваліфікація лікаря є запорукою правильного діагнозу. Останнім часом зростає кількість таких порушень,що повязано  з неправильним використанням гормональних контрацептивів та стимуляторів овуляції при безплідді. Жінка скаржиться на затримку місячних від 7 – 14 днів, появу мажучих кров’яних виділень темного кольору, періодичні болі внизу живота,обовязковим на діагностичному етапі є визначення рівня β-хгл.

Алгоритм обстеження при овуляторних дисфункціональних кровотечах включає детальний збір анамнезу, загальний та гінекологічний огляд, клініко-лабораторні дослідження та ультразвукове обстеження. Існують характерні узд-ознаки недостатності лютеїнової фази циклу – це зменшені розміри жовтого тіла, його складової частки в яєчнику, також зменшення товщини стінки жовтого тіла та кількості кольорових локусів  довкола, специфічними є зміни ендометрію, знижений рівень прогестерону в крові та ін. Критеріями ефективного лікування є нормалізація менструального циклу протягом року, відсутність больового синдрому та рясних, тривалих виділень під час менструації, нормальна узд-картина органів малого тазу. Саме тому вчасне звернення, постановка правильного діагнозу, лікування та профілактика рецидивів – є запорукою міцного здоров’я, сімейного благополуччя та соціальної адаптації жінки.

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


5 1 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить