fbpx

Діагностика полікістозних яєчників

07.08.2019 0
polikistoz-ru-1.jpeg

Синдром полікістозних яєчників: в чому його небезпека?

Синдром полікістозних яєчників, СПКЯ, синдром Штейна-Левенталя, склерополікістоз яєчників. Сьогодні з такою проблемою, викликаною дисбалансом репродуктивних гормонів, стикаються наші сучасниці. За статистикою, у кожної п’ятої пацієнтки гінеколога може бути виявлена ця патологія.

Чим загрожує жінці синдром полікістозних яєчників?

Гормональний дисбаланс викликає порушення ряду функцій важливої частини репродуктивної системи жінки — яєчників, які створюють спеціальні умови для розвитку яйцеклітини щомісяця в певний період менструального циклу. При СПКЯ вона може розвиватися з порушеннями або не може вийти під час овуляції так, як повинно бути при нормальних умовах.

Полікістоз яєчників може порушити регулярність менструального циклу, аж до повної відсутності менструації, що у свою чергу призводить до:

 • Безпліддя (неможливості завагітніти). У медичній практиці ця гінекологічна патологія є однією з найбільш поширених причин безпліддя у жінок.
 • Розвитку кіст — невеликих заповнених рідиною «мішечків» в яєчниках.

Основні симптоми полікістозних яєчників

 • Нерегулярний менструальний цикл. Менструація у жінки з таким діагнозом може бути рідше 8 разів на рік, або, навпаки, наступати через 21 день або частіше. У деяких випадках менструальні виділення і зовсім припиняються.
 • Аномальне оволосіння у жінок за чоловічим типом (гірсутизм) вражає до 70% пацієнток з таким діагнозом.
 • Висип на обличчі, грудях і верхній частині спини.
 • Витончення або випадіння волосся на голові, облисіння за чоловічим типом.
 • Збільшення маси тіла, труднощі з нормалізацією ваги.
 • Темніша пігментація шкіри, особливо вздовж складок шиї, в паху і під грудьми

Причини розвитку склерополікістозу яєчників

Лечение поликистозных яичников

Точна причина розвитку СПКЯ невідома. Більшість експертів вважають, що кілька факторів, в тому числі генетика, відіграють у цьому випадку не останню роль

Високий рівень андрогенів. Андрогенами медики називають стероїдні чоловічі статеві гормони, хоча, треба відзначити, у невеликій кількості вони є у всіх жінок. Цього не варто боятися! Андрогени контролюють розвиток чоловічих особливостей, наприклад, облисіння за чоловічим типом. У жінок з полікістозом рівень цих гормонів вище норми, що заважає яєчникам «випустити» яйцеклітину в період овуляції, а також викликає надмірну появу волосся та прищів, що є двома головними ознаками захворюваннями.

Резистентність до інсуліну. Інсулін — це гормон, який відповідає за те, щоб їжа була засвоєна організмом і перетворилася в енергію. Про резистентність до інсуліну кажуть, коли клітини організму не реагують на цей гормон. В результаті рівень інсуліну в крові стає вище, що може стати причиною розвитку діабету 2 типу.

Дуже часто резистентність до інсуліну асоціюють з полікістозом, особливо при надмірній вазі або ожирінні, нездоровій харчовій поведінці, відсутності достатньої фізичної активності та сімейному анамнезі діабету (зазвичай 2 типу).

Наявність в медичній картці діагнозу «синдром Штейна-Левенталя» не означає, що ви не можете завагітніти. Але факт залишається фактом, склерополікістоз яєчників є однією з найбільш поширених, втім виліковних причин безпліддя у жінок. Дуже важливо в цьому випадку знайти свого лікаря, який має необхідну кваліфікацію та досвід у лікуванні таких патологій. Для цього достатньо записатися до гінеколога в медичному центрі «Гравімед» за телефонами +38 (044) 333-61-08, +38 (067) 530-88-55 або скористатися зручною формою для запису. Фахівець розповість про те, як підвищити шанси завагітніти, як дізнатися про сприятливі періоди менструального циклу для зачаття та як їх визначити.

Діагностика синдрому полікістозних яєчників

Немає єдиного аналізу для підтвердження або спростування цього діагнозу. Тому лікар спершу виключить інші причини симптомів, поговорить про вашу історію хвороби, сімейний анамнез. І тільки потім запропонує пройти медичний огляд і здати кров на аналіз:

 • Доктор може виміряти кров’яний тиск, визначить індекс маси тіла (ІМТ) та обхват талії, огляне вашу шкіру на наявність небажаного волосся на обличчі, грудях або спині, прищів або знебарвлення шкіри, а також зверне увагу на ознаки інших захворювань, наприклад, діабету або збільшення щитоподібної залози.
 • Гінекологічний огляд. Лікар проведе візуальний огляд для визначення підвищеного рівня чоловічих гормонів (наприклад, збільшеного клітора) і перевірить інші зовнішні ознаки.
 • УЗД органів малого таза. Цей метод діагностики використовує ультразвукові хвилі, щоб перевірити яєчники на наявність кіст і стан ендометрія.
 • Аналіз крові допоможе перевірити рівень андрогенів або так званих «чоловічих» гормонів, а також гормонів, пов’язаних з іншими поширеними ендокринними проблемами, які можуть бути прийняті за полікістоз яєчників, наприклад, захворювання щитоподібної залози. Не зайвим також буде перевірити рівень холестерину і глюкози в крові.

Діагностика синдрому полікістозних яєчників: тест

Діагностувати склерополікістоз яєчників може тільки лікар! Але зазвичай, після виключення інших захворювань, за допомогою цього тесту можна запідозрити СПКЯ, якщо у вас хоча б дві-три ствердні відповіді з п’яти:

 1. Ваш менструальний цикл нерегулярний, наприклад, менструація настає раніше, недостатньо часто або відсутня?
 2. Вас турбує надмірна поява волосся на обличчі, підборідді та тілі (гірсутизм) або прищі?
 3. У вас тонке волосся на голові або спостерігається облисіння?
 4. Підвищений рівень андрогенів у крові?
 5. Множинні кісти на одному або обох яєчниках?

Лікування синдрому полікістозних яєчників

На жаль, сьогодні не існує однієї чудодійної пігулки, яка позбавить вас від цієї недуги. Але є й хороша новина! Завдяки фаховим рекомендаціям гінеколога можна успішно коригувати прояви захворювання. Ви і ваш лікар разом складете індивідуальний план лікування на основі міжнародних протоколів з урахуванням наявних симптомів, ваших планів щодо народження дітей і ризику розвитку проблем зі здоров’ям у довгостроковій перспективі, таких як діабет і хвороби серця. Методи лікування полікістозу:

 • Здоровий спосіб життя. Здорові звички харчування і регулярне відвідування басейну або спортивної зали можуть допомогти полегшити симптоми, пов’язані із захворюванням. Зниження маси тіла призводить до зменшення рівня глюкози в крові і покращує сприйнятливість до інсуліну, що нормалізують гормональний фон.
  Цікавий факт! Зниження маси тіла всього на 10% при ІМТ> 30 призводить до нормалізації балансу гормонів і підвищує шанси завагітніти. Дізнайтеся більше у лікаря про те, як правильно схуднути.
 • Медикаментозне лікування полікістозу містить гормональні препарати, а також ліки для контролю діабету, в тому числі метформін. Підбором лікарських засобів, а також визначенням тривалості курсу лікування повинен займатися виключно лікар-гінеколог.
0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


0 0 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить