fbpx

Поліпи шийки матки

15.08.2019 0
polip.jpg

Що таке поліп?

Будь-який поліп — це наріст, що складається з власних тканин організму. Всередині нього найчастіше є власна кровоносна судина, яка живить поліп і сприяє його збільшенню. Поліпи найчастіше мають доброякісну природу, але повністю впевненим у цьому можна бути тільки після його видалення та гістологічного дослідження видаленого матеріалу. Поліпи частіше розвиваються на слизових оболонках, клітини яких часто оновлюються, в гінекологічній практиці шийка матки, особливо внутрішня її частина — цервікальний канал, найуразливіше місце.

Причини виникнення поліпів шийки матки

Точну причину вказати важко навіть досвідченим фахівцям. Найчастіше до розвитку патології призводять кілька поєднуваних чинників. Основні причини виникнення поліпів це:
• гормональні дисфункції — як безпосередньо в гінекологічній сфері, так і в цілому в ендокринній системі організму (діабет, захворювання щитоподібної залози тощо);
• інфекційні фактори, що викликають хронічні запальні процеси. Окремої уваги у виникненні поліпів вимагає вірус папіломи людини;
• травми шийки матки — після проведення вишкрібання порожнини матки та каналу шийки, абортів, спонтанних викиднів, розривів шийки матки під час пологів;
• вагітність — під час вагітності йдеться про децидуальні поліпи шийки матки, найчастіше вони спонтанно регресують після пологів.

Види поліпів

Існують різні класифікації поліпів, які застосовуються в клінічній практиці лікарями. Для пацієнта має значення форма і розташування поліпа (від цього залежить обраний варіант лікування), а також його доброякісність (чи можна спостерігати поліп або його необхідно терміново видаляти).

За формою поліпи можуть бути як плоскими, так і довгими, як бурульки, маючи довгу ніжку, що йде глибоко в просвіт цервікального каналу і порожнину матки. Форма поліпа і його розмір мають значення лише у виборі тактики його видалення — невеликі плоскі поліпи, що лежать на поверхні, можна видалити амбулаторно, глибокі, довгі поліпи вимагають складнішого втручання.

Доброякісність поліпа — відповідь на це питання може дати лише гістологічне дослідження після видалення поліпа.

Симптоми поліпів шийки матки

Поліпи можуть розвиватися без будь-яких симптомів. Їх випадково виявляють при гінекологічному огляді та УЗД. Однак найчастіше поліпи все ж мають певні ознаки:

• біль при статевому акті, біль внизу живота, у попереку;
• дуже рясні та/або хворобливі менструації;
• поява кров’яних виділень зі статевих шляхів — поза періодом менструації (в середині циклу, до початку менструації), поява «контактних» кровотеч після статевого акту;
• рясні слизові виділення зі статевих шляхів.

Діагностика поліпів

Залежно від розташування поліпа його можна виявити при:
• гінекологічному огляді — на кріслі, з використанням дзеркал;
• при УЗД органів малого таза, проведеному одразу після закінчення менструації.

Лікування поліпів шийки матки

Поліп шийки матки — це однозначно патологічне утворення, тому видаляти його необхідно обов’язково. Консервативно поліпи не лікуються, проте, не варто виключати спонтанний регрес поліпа, якщо він був наслідком запального процесу. Тому, при виявленні поліпа необхідно додаткове обстеження на наявність урогенітальних інфекцій. З урахуванням виявленої флори проводять протизапальне лікування. Якщо після лікування поліп залишається, його потрібно видалити.
При невеликих поверхневих поліпах, ложе яких чітко візуалізується при огляді, можливе видалення в амбулаторних умовах із застосуванням місцевої анестезії. При глибоких довгих поліпах, ніжка яких розміщується глибоко у цервікальному каналі/порожнині матки, рекомендована гістерорезектоскопія — метод, що дозволяє введення в порожнину матки та цервікального каналу гнучкої трубочки з мікроскопом на кінці та можливістю використання мікрохірургічних інструментів для видалення поліпа під контролем мікроскопа. Найчастіше процедура проводиться в стаціонарних умовах із застосуванням загальної короткострокової анестезії (медикаментозний сон). Мета операції при використанні будь-якого методу — видалення видимої частини поліпа і коагуляція ніжки поліпа (для виключення його рецидиву).

Після видалення обов’язково проводять гістологічне дослідження, яке дозволяє не тільки дати відповідь — доброякісний поліп чи ні, а й за його структурою (фіброзний, залозистий, гіперпластичний) визначити можливий ризик рецидиву появи нових поліпів, визначитися з подальшою тактикою спостереження і ведення пацієнтки.

Профілактика поліпів

Не завжди можна попередити появу поліпів, але однозначно їх можна своєчасно виявити та видалити. Основні методи:
• регулярні профілактичні огляди з кольпоскопією, РАР-тестом, проведенням УЗД органів малого таза;
• своєчасне виявлення запальних захворювань в гінекології і їх повноцінне лікування;
• підтримання здоров’я ендокринної системи.

 

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Володимира Івасюка, 12Д
Київ (метро Оболонь, Мінська)

(067) 530-88-55;
Замовити дзвінок

info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: Кол-центр


Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить