fbpx

Вугрі (прищі, акне): причини, види, особливості лікування

09.03.2021 0
Akne-1.jpeg

Вугрі (прищі, акне): причини, види, особливості лікування

Акне, або вугрова хвороба – це захворювання шкіри, яке характеризується закупоркою пор і їх запаленням. Прищі зустрічаються в будь-якому віці, а їх розвиток можуть спровокувати різні чинники.

Оскільки поява акне тісно пов’язана з роботою сальних залоз, вугрі найчастіше з’являються в місцях їх найбільшого скупчення:

 • обличчя (на лобі, підборідді, вилицях, в носогубному трикутнику);
 • шия;
 • зона декольте;
 • спина.

Механізм розвитку акне

Утворення акне на обличчі або тілі зазвичай відбувається за одним алгоритмом. Запускає процес розвитку прища надмірне вироблення шкірного сала. Найчастіше причина криється в порушенні гормонального балансу. Посилена робота сальних залоз призводить до того, що змінюється консистенція шкірного сала і знижуються його бактерицидні властивості.

Паралельно розвивається фолікулярний гіперкератоз, який характеризується порушенням регенерації клітин волосяних фолікулів. В результаті ороговілі клітини закупорюють пори, а тому порушується відтік секрету сальних залоз.

Пропіонові бактерії живуть в шкірних покривах кожної людини. У звичайних умовах вони не доставляють незручностей і не викликають патології. Але при утворенні шкірно-сальної пробки в порах для пропіонових бактерій створюються ідеальні умови, тому вони починають активно розмножуватися. Надмірна кількість бактерій викликає запалення навколишніх тканин. З цієї причини часто використовують антибіотики для лікування акне.

Причини виникнення прищів

Багато людей помилково вважають, що прищі на обличчі, спині та шиї виникають у людей, які не дотримуються правил особистої гігієни. Викликати вугровий висип можуть різні фактори, але гігієна зазвичай не має до цього відношення.

Ендогенні (внутрішні) причини

Спровокувати вугрову хворобу здатні такі чинники:

 1. Гормональні порушення. Викликають прищі гормональні збої. Підвищення рівня андрогенів (тестостерону) призводить до надмірного вироблення шкірного сала. Через гормональну перебудову акне в підлітковому віці зустрічається у дівчаток і хлопчиків. Через зміну стероїдних гормонів прищі з’являються у жінок перед менструацією.
 2. Ендокринні захворювання. Збої в роботі ендокринної системи призводять до порушення гормонального балансу.
 3. Гіперкератоз. Потовщення шкірного покриву спровоковано зазвичай дефіцитом вітаміну A, а також механічним або хімічним впливом.
 4. Хвороби шлунково-кишкового тракту. Неправильне харчування і деякі патології травної системи призводять до надмірного вироблення шкірного сала. Найчастіше це відбувається при нестачі незамінних амінокислот і переважанні простих вуглеводів. З’явитися вугрі на обличчі можуть на тлі гастриту, дисбактеріозу кишківника, запалення підшлункової залози та інших захворювань.
 5. Спадкова схильність. Якщо у батьків були акне, висока ймовірність, що вони будуть і у дітей в тій чи іншій мірі.

До умовно провокуючих чинників можна віднести ослаблення імунітету і постійні стреси, коли захисні сили також знижуються. Ризики розвитку запального процесу в такому випадку збільшуються.

Екзогенні (зовнішні) причини

Спровокувати появу акне на лобі, щоках або шиї можуть і зовнішні чинники:

 1. Косметика. Так звана комедогенна косметика здатна закупорювати пори. При застосуванні деяких косметичних засобів на поверхні шкіри утворюється мікроплівка, яка не пропускає секрет сальних залоз назовні.
 2. Ультрафіолет. У помірних кількостях ультрафіолет підсушує і дезінфікує прищі на тілі, але в надмірно великих дозах здатний підсилювати запальний процес.
 3. Жаркий і вологий клімат. У більшості випадків призводить до загострення вугрової висипки. Прищі зазвичай з’являються в місцях підвищеного вироблення поту.
 4. Надмірна охайність. Не лише погана гігієна, але й надмірно часте умивання, особливо із спеціальними засобами, викликає розвиток акне. Справа в тому, що в цьому випадку шкірні покриви стають сухими, а тому знижуються їх захисні властивості, простіше відбувається інфікування клітин.
 5. Контакт з хімічними речовинами. Контакт з деякими речовинами здатний привести до потовщення поверхневого шару шкірного покриву, що стає причиною закупорки пор.
 6. Прийом деяких ліків. Зокрема, це відноситься до стероїдних препаратів, здатних вплинути на гормональний фон. У жінок при скасуванні оральних контрацептивів після тривалого застосування можуть теж з’явитися прищі. Проходять вони зазвичай самостійно протягом 2-х місяців.

Види акне

Залежно від особливостей формування та прояву прищі бувають декількох видів:

 1. Папули, або підшкірні прищі. Виглядають, як червоні плями або виступаючі горбки. При торканні болять. Характеризуються тим, що гній накопичується в глибоких шарах епідермісу. Найчастіше з’являються на спині, але можуть бути присутніми і на обличчі (вилицях або підборідді).
 2. Пустули. Відрізняються тим, що гній накопичується у верхній частині епідермісу. Мають вигляд жировика із запаленою шкірою навколо. Часто перетворюються з папул. Видавлювати пустули категорично не можна.
 3. Вузлуватокістозні вугрі. Це порожнини, заповнені гноєм. З’являються зазвичай при тяжкому перебігу акне. Можуть спровокувати появу рубців на тілі.
 4. Комедони (чорні точки). Відрізняються тим, що не супроводжуються запальним процесом. В основному виникають на ранній стадії формування прища. При відсутності лікування переходять в більш важку форму.
 5. Блискавичні вугрі. Зустрічаються вкрай рідко. Характеризуються появою виразково-некротичних елементів на великих ділянках. Відмітна особливість – стрімкий розвиток. При їх появі необхідна допомога лікаря.

Класифікація акне за віком

Прищі можуть з’являтися в різному віці. Акне у новонароджених зазвичай пов’язані з гормонами, які передалися малюкові від матері. Найчастіше закриті комедони не супроводжуються запальним процесом. Якщо є акне у новонародженого, лікування звичайно не потрібно, але важливо правильно доглядати за ніжною шкірою немовляти.

Підліткові або юнацькі прищі з’являються у 90% підлітків. Викликані вони гормональними перебудовами, що відбуваються на тлі статевого дозрівання. При легкій формі можна обійтися домашніми засобами. Лікування важкого акне має проводитися тільки кваліфікованим фахівцем.

Акне у чоловіків і жінок після 30 років зазвичай виникають на тлі різних захворювань (ендокринної або травної системи, гормональні збої). В такому випадку краще не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря і пройти обстеження, щоб встановити причину прищів на спині або обличчі.

Ступені розвитку вугрової висипки

Залежно від особливостей протікання запального процесу вугровий висип поділяють на кілька стадій:

 1. Перша стадія. Легка ступінь характеризується наявністю на шкірі комедонів без ознак запалення. Присутні поодинокі прищі. Лікування може проводитися в домашніх умовах.
 2. Друга стадія. Кількість папул і пустул може досягати 10-20 штук. Присутні ознаки запалення. Якщо лікування 2 стадії акне не відкладати, прогноз сприятливий, але курс зазвичай триває не менше 1,5 місяця.
 3. Третя стадія. Вважається важкою формою вугрової висипки. Ознаки запального процесу сильно виражені. Кількість прищів збільшується до 40 штук. Лікування 3 стадії акне вимагає спеціальної комплексної терапії.
 4. Четверта стадія. Найважча форма захворювання. Проявляється великою кількістю папул, пустул і вузлів різних розмірів. Гнійні прищі великих розмірів можуть залишати після себе рубці на шкірі. Лікування можливе тільки під наглядом кваліфікованого фахівця.

Лікування вугрової висипки

При лікуванні акне у дорослих і підлітків важливо не тільки підібрати ефективні засоби і методи, але й дотримуватися деяких правил. Важливо не видавлювати прищі в домашніх умовах. У такому випадку існує високий ризик поширення запалення через зараження нових клітин.

Навіть в домашніх умовах має застосовуватися комплексне лікування акне, спрямоване на вирішення декількох завдань:

 • попередження утворення нових комедонів;
 • усунення наявних прищів (не видавлювання);
 • зниження секреції сальних залоз;
 • усунення запального процесу;
 • профілактика рубцювання шкірних покривів.

Лікування прищів в домашніх умовах

Якщо утворилися акне на обличчі, лікування не варто відкладати, оскільки запалення буде посилюватися, що в підсумку може призвести до утворення рубців на шкірі. Багато людей вирішують боротися з висипом вугрів в домашніх умовах. Суть лікування зазвичай полягає в догляді за шкірою.

Найчастіше застосовуються такі засоби і методи:

 1. Обов’язково використовуються пілінги при лікуванні акне в домашніх умовах. Основне їх призначення – видалення ороговілого шару, який закупорює пори. Використовуються як магазинні засоби, так і приготовані самостійно з меленої кави, морської солі, харчової соди, житнього хліба та інших компонентів.
 2. Часто застосовуються маски для лікування акне. Вони зазвичай підсушують шкіру і живлять корисними компонентами, при цьому зменшують секрецію сальних залоз і запальний процес. Якщо використовуються тільки маски від прищів, лікування може приносити тимчасовий ефект.
 3. Нерідко використовуються мазі для лікування прищів. Вони зазвичай мають протимікробну і підсушуючу дію. Наприклад, популярне лікування прищів цинковою маззю. Доступний за ціною засіб має протизапальну і антисептичну дію.
 4. Гель або крем для лікування прищів для підлітків зазвичай має комплексну дію, хоча лікувальні властивості безпосередньо залежать від основного компонента. Великою популярністю користуються креми на основі азелаїнової кислоти.

Якщо присутня легка стадія акне, лікування вдома може дати позитивні результати за умови, що засоби підібрані правильно. У більшості випадків люди стикаються з тим, що домашнє лікування акне приносить тимчасові результати (прищі повертаються по завершенню курсу) або навіть посилює запалення. Справа в тому, що домашні засоби зазвичай спрямовані на усунення симптомів вугрової висипки, але вони не впливають на причину її розвитку. При неправильному застосуванні деяких засобів легко пересушити шкіру, що сприяє поширенню запального процесу.

Чому важливо звертатися до фахівця?

Лікування акне у косметолога або дерматолога – правильне рішення, тому що самолікування зазвичай призводить до розвитку ускладнень. Терапія в клініці починається з діагностики та комплексного обстеження, яке дозволяє встановити причину вугрової висипки.

Зазвичай комбіноване лікування акне включає в себе наступне:

 1. Правильний домашній догляд за шкірою. Косметика при лікуванні акне повинна підбиратися, враховуючи всі особливості вашої шкіри і причини розвитку вугрової висипки.
 2. Проводиться лікування акне антибіотиками, якщо запальний процес викликаний патогенними мікроорганізмами. Залежно від особливостей протікання хвороби антибактеріальні засоби можуть застосовуватися зовнішньо у вигляді мазей або всередину (при важких формах).
 3. Якщо утворилися гормональні прищі, лікування базується на гормональній терапії. Препарати підбираються строго індивідуально за результатами проведених аналізів. Лікування акне гормонами без контролю лікаря неприпустиме!
 4. Лікування акне вітаміном А може бути показане при потовщенні шкірного покриву і закупорці пор. Для зміцнення захисних сил організму і відновлення процесів регенерації лікар може призначити й інші вітаміни.
 5. Обов’язково проводиться корекція раціону. Харчування при лікуванні акне грає важливу роль, оскільки переважання простих вуглеводів в раціоні сприяє поширенню вугрової висипки.

Також ефективно застосовуються різні косметологічні процедури (лазерне лікування, дарсонваль, фототермоліз, ін’єкційна терапія та ін.). Вони не тільки допомагають позбавитися запального процесу на шкірі, але й покращують живлення клітин, попереджають утворення рубців після акне. Паралельно може проводитися лікування хронічних захворювань, які спричинили утворення прищів на обличчі і тілі.

Якщо хочете безпечно та ефективно позбутися акне, лікування прищів краще довірити фахівцям нашого медичного центру. Наші лікарі завжди використовують комплексний підхід, а лікувальну програму складають строго індивідуально, з огляду на стадію, тип дерми, загальний стан здоров’я та інші особливості.

Не займайтеся самолікуванням, щоб не погіршити вугрову хворобу. У клініці «Гравімед» вам допоможуть відновити красу і здоров’я шкіри!

2.5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


2.5 2 votes
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить