fbpx

Хронічний тонзиліт

09.04.2019 0
hronicheskiy-tonzillit.jpg

Кріолікування хронічного тонзиліту. Види та особливості методу.

Проблема хронічного тонзиліту відома з давніх часів, напевно, скільки  існує людство.

Хронічний тонзиліт-це процес запалення в піднебінних мигдаликах, які представляють собою острівці імунної лімфоїдної тканини(схожої за будовою на лімфатичні вузли), що розташовані в глотці з двох сторін, між передніми та задніми піднебінними дужками. Вони виконують, як і лімфатичні вузли, роль « фільтру»  для інфекцій та токсинів в організмі. У випадку гострого одиничного епізоду запалення в них виникає гострий процес-ангіна. Якщо запалення не зникає, воно переходить у більш згладжену, але постійну форму-хронічний тонзиліт, котрий супроводжується дискомфортом у горлі, появою світлих «казеозних» пробок у лакунах, неприємним запахом з рота і т. д..

Оскільки хронічний тонзиліт часто  приносить такі неприємні наслідки, як ревматичні ускладнення для серця, нирок і суглобів, інтоксикацію, тривалу субфебрильну температуру, хронічну втому та інші, з давніх часів велися пошуки ідеальних методів лікування цієї проблеми. На жаль, донедавна єдиним кардинальним способом вирішення питання було хірургічне видалення мигдаликів-тонзилектомія, оскільки жоден з консервативних способів у більшої частини пацієнтів не давав стійкого ефекту.

Але    і хірургічне видалення піднебінних мигдаликів у багатьох пацієнтів , за статистикою, дає ризик неприємних наслідків, починаючи з операційних та післяопераційних кровотеч, і закінчуючи появою схильності до бронхіту, фарингіту, бронхіальної астми, і т. д.. Тому в наш час суттєвою альтернативою стали інструментальні  органозберігаючі методи , зокрема , кріолікування хронічного тонзиліту.

Напрямки кріолікування тонзиліту

Існує два напрямки кріолікування тонзиліту – кріотерапевтичний (його ще називають дитячим) (без обмороження тканини мигдаликів, безболісний) та кріохірургічний(з контактною проморозкою тканини мигдаликів).

Кріотерапевтичний(«дитячий») метод лікування тонзиліту представляє собою зрошення тканини мигдаликів струменем газоподібного азоту. Цей спосіб дає внаслідок холодової стимуляції  відновлення роботи імунних механізмів у тканинах піднебінних мигдаликів(гланд).Даний спосіб лікування є курсовим і його ефект іде «по накопичувальній», тобто наростає від сеансу до сеансу. Основний курс складає 3-5 процедур з відстанню між ними не більше 1 місяця, до досягнення ефекту. В подальшому рекомендується протягом близько року робити підтримуючі сеанси 1 раз на 3 місяці. Кріотерапевтичне лікування гланд  є абсолютно безболісним та не має після проведення виражених реактивних явищ і не вимагає обмежень дієти, режиму чи інтенсивного супроводжуючого лікування, тому його можна проводити дітям з 3-х років, вагітним і годуючим жінкам, людям  з тяжкою супутньою патологією, і т .д. Але при всіх своїх достоїнствах цей метод має особливість-він може не бути достатньо результативним у підлітків та дорослих людей, у котрих тривалий «стаж» тонзиліту вже спричинив суттєві рубцеві та імунні зміни в мигдаликах. В таких випадках більш дієвим є контактний метод(кріохірургічний, або кріодеструкція, як ще його називають).

Кріодеструкція піднебінних мигдаликів(гланд)  супроводжується контактною проморозкою мигдаликів, що дає можливість зменшити старі рубцеві зміни, більш швидко знищити інфекцію, та активує за рахунок холодового впливу приток імунних комплексів у лімфоїдну тканину мигдаликів, тобто відновлюється імунна функція органа .Таким чином, в результаті кріодеструкції гланди зменшуються в об’ємі, вирівнюються рубцево змінені лакуни і , відповідно, в них перестають накопичуватися пробки, та підсилюється імунна роль піднебінних мигдаликів.

Якщо говорити про візуальну сторону, то мигдалики в результаті мають стати меншими, більш гладенькими і без пробок, але частково зберегтися. Чисто технічно, даний метод при бажанні дає можливість і повністю видалити мигдалик, але такий результат не є бажаним, оскільки сама цінність методу полягає в тому, що він-органозберігаючий.

Кріодеструкція піднебінних мигдаликів виконується тільки під місцевою анестезією, оскільки може супроводжуватися неприємними відчуттями . Даний метод рекомендований підліткам з 11-12 років та дорослим пацієнтам.

Протипоказане проведення кріодеструкції гланд вагітним та годуючим жінкам та пацієнтам, які хворі на грип, ГРВІ, гострий бронхіт, пневмонію, гострий гайморит або інші гострі запальні захворювання ЛОР-органів і дихальних шляхів. Допустимим, але небажаним є проведення даного втручання жінкам в період менструації.

Варіанти контактної проморозки мигдаликів

В залежності від кількості процедур є два варіанти контактної проморозки мигдаликів:

  1. Кріодеструкція (класична).Проморозка в кожній точці триває 1 хвилину і приблизно скільки ж-розморожування. Проводиться в більшості випадків 1 сеанс для досягнення повного ефекту.
  2. Більш щадячий варіант – кріотерапія мигдаликів (так її називають на нашій території, хоча, власне, це теж різновид кріодеструкції). Час проморожування мигдаликів суттєво менший, в середньому, 30 секунд, і, відповідно, більш комфортні відчуття в процесі лікування та у відновлювальному періоді. Але, навіть при хорошому результаті першого сеансу, щоб ефект був стійким, рекомендується через 1 місяць проведення повторного сеансу для закріплення результату.

Період відновлення

По закінченню процедури пацієнт отримує рекомендації з дієти, режиму та догляду за горлом (їх необхідно притримуватися не менш 1 тижня), і одразу ж після цього може залишити клініку, оскільки стан після таких втручань не вимагає тривалого спостереження в медичному закладі.

Після проведення кріодеструкції гланд загальний стан пацієнта не порушується, є лише місцеві явища(дискомфорт в горлі, помірне почервоніння чи набряклість, фібринові нальоти на мигдаликах), іноді можлива періодична субфебрильна температура (37-37,4 градуси, яка в більшості випадків не відчувається),  тому дорослим людям наступного дня або через добу(по бажанню) можна йти на роботу, якщо вона не пов’язана з інтенсивним контактом з інфекціями, перемерзанням, перегріванням та важким фізичним навантаженням чи вдиханням пилу та агресивних хімічних речовин(будівельники, перукарі, муляри та інші). Людям, які мають такі ризики на роботі, бажано не працювати мінімум 3 доби.

Також протягом 7-10 днів не бажано відвідувати сауни, лазні, басейни та важкі фізичні тренування.

Який метод більш показаний певному пацієнту, яке потрібне дообстеження і підготовка до проведення процедури, має вирішувати лікар після огляду  на попередній консультації, оскільки  вибір  варіанту лікування залежить від індивідуальних особливостей, стану і розміру піднебінних мигдаликів та організма пацієнта в цілому.

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Володимира Івасюка, 12Д
Київ (метро Оболонь, Мінська)

(067) 530-88-55;
Замовити дзвінок

info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: Кол-центр


Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить