fbpx

Все, що потрібно знати про застуди!

11.12.2017 0
publik.jpg

Зимовий період – час, в який ми хворіємо частіше. Минають роки, сторіччя, а тема простудних захворювань залишається вічною. Ми навчилися запобігати багатьом захворюванням, окрім простудних. Чому так? Що це за захворювання такі нездоланні? І що робити, якщо вони виникли в період вагітності, адже більшість препаратів при вагітності протипоказані! Спробуємо розібратися.

Для початку давайте внесемо ясність – що ж таке «застудні захворювання». Це захворювання дихальних шляхів, які (в нашому розумінні) виникають після переохолодження або при спілкуванні з хворими людьми.

Отже, які ж захворювання відносяться до застудних:

  • ГРВІ – це об’ємна група вірусних захворювань дихальних шляхів. Віруси потрапляють в організм людини із зовнішнього середовища. Видів вірусів, які викликають ГРВІ – дуже багато, знати їх в обличчя зовсім не обов’язково, бо на лікування це ніяк не вплине. Єдиний вірус, впізнавання якого має значення – це вірус грипу. Чому? Тому що грип може дуже важко протікати, викликати серйозні ускладнення. Від наслідків грипу можна захиститися, роблячи вакцинацію.
  • Бактеріальні респіраторні захворювання – викликаються бактеріями, які, частіше за все, були присутні на слизових людини і ДО захворювання, просто при створенні для них оптимальних умов, їх кількість і агресивні властивості посилюються. Деякі бактерії можуть так само потрапляти із зовнішнього середовища.

ГРВІ може бути стартовим захворюванням, яке переходить в бактеріальне.

Як відрізнити одне від іншого і чи є в цьому сенс? Захворювання часто протікають однаково, але все ж таки деякі відмінності є:

  • ГРВІ – частіше починаються гостро, різко, з високою температурою, часом на перших етапах без особливих проявів (нежиті, кашлю і т.д)
  • Бактеріальні респіраторні захворювання – починаються не так різко, найчастіше без особливої ​​температури або вона невисока, є чіткі клінічні прояви – кашель, болі в горлі, нежить.

Розрізняти вірусні та бактеріальні захворювання на первинному етапі, коли симптоми схожі –  не потрібно та не має особливого сенсу. При позитивному розвитку вони пройдуть самостійно без наслідків. Якщо ж долі завгодно буде ускладнити захворювання, немає НІЯКИХ доказових препаратів, які на первинному етапі можуть повернути захворювання назад, чи було воно вірусним або бактеріальним.

Які основні симптоми простудних захворювань ми можемо відчути:

  • слабкість, головний біль, ломота в тілі
  • підвищення температури
  • ознаки ураження слизових – почервоніння кон’юнктиви, посилення виділень з носа, чхання, болі, першіння в горлі, зміна голосу, кашель.

Що робити? Для відповіді на це питання потрібно розібратися, а чому власне ці симптоми виникають? Справа в тому, що прояви хвороби поділяються на 2 великі групи:

  • ті, які безпосередньо викликають збудники та їх токсини
  • ті, які створює наш власний організм у відповідь на дії збудника, і ці прояви спрямовані на позбавлення від збудника і якнайшвидше виведення його з організму

З першими проявами потрібно боротися, вони можуть бути небезпечні, з другими – не варто, бо вони нам на користь, єдине, що можна зробити, це полегшити їх переносимість.

При виникненні застудних захворювань в основному ми маємо справу з другою групою проявів:

  • сльозотеча і почервоніння кон’юнктиви – це ознаки посилення припливу крові до судин кон’юнктиви, спроби зі слізною рідиною вивести збудник з слизової
  • чхання, нежить – організм спрямовує до слизової якомога більше захисних клітин (лейкоцитів), для цього посилюється приплив крові, наслідком якого є набряк (закладеність носа), посилюється виділення з слизових (нежить)
  • першіння в горлі, болі в горлі – спосіб перемогти збудника,  що «оселився» на слизовій гортані, задній стінці глотки, мигдаликах. Зміна голосу (осиплість) – наслідок набряку голосових зв’язок
  • кашель – спосіб підсилити виведення збудника з мокротинням
  • головний біль, слабкість – наслідки дії токсинів хвороби, але вони ж змушують нас лягти, припинити рухатися, працювати і тим самим зберегти життєві сили з метою якнайшвидшого одужання

Таким чином, приходимо до висновку – що з більшістю симптомів не варто героїчно боротися, потрібно просто допомогти організму і спробувати полегшити період боротьби.

Що робити, якщо ми захворіли:

  1. Не панікувати, не намагатися зрозуміти «чому я захворів», шукати винних чхаючих родичів, співробітників. Це сталося – тому що сталося, і все. Так, є іноді дійсно сприятливі фактори – різкі і серйозні переохолодження, близькі контакти з хворими людьми, в будь-якому випадку – спроби знайти винного нічого не змінить.
  2. Постаратися обмежити активність в перші дні хвороби, не обов’язково брати лікарняний або створювати ліжковий режим, просто пожалійте себе і зведіть навантаження до мінімально необхідного. Відносно того, що хвора людина заражає інших – контагіозність (заразність) хворої людини зазвичай висока ще ДО прояви у нього хвороби. Тобто всіх, кого міг, він вже заразив. Так, в перші дні активного чхання та кашлю зберігається «заразність», але достатнім буде обмежити близькі контакти і не користуватися загальними предметами побуту, посуду. Можна і потрібно носити маску в перші дні хвороби. Оточуючим (здоровим) маску носити не потрібно і навіть є шкідливим.
  3. Частіше провітрювати приміщення – почастішання захворюваності саме взимку  пов’язано з сухим повітрям в приміщенні внаслідок центрального опалення та нечастим провітрюванням. Сухі слизові більше схильні до захворювання.
  4. Будьте уважні до себе, але об’єктивні. Застудні захворювання, в переважній більшості випадків, не є небезпечними. Але, іноді ГРВІ ускладнюються бактеріальними інфекціями, які вимагають перегляду тактики лікування, іноді причина ГРВІ – вірус грипу і захворювання може протікати важко і з наслідками,
  5. Не потрібно тут же починати вживати масу лікарських препаратів – тільки ті, які полегшать Ваш стан
  6. Пам’ятати, що застуда триває 3-5 днів, з яких максимально погане самопочуття триває не більше 3-х днів, далі стан має почати поліпшуватися. Симптоми – кашель, нежить, можуть зберігатися і довше, але з тенденцією до поліпшення.

У нормі, людина, яка хворіє на застуду, може бути слабкою, сонливою, не мати апетиту – це абсолютно нормальний стан!!!

КОЛИ ПОЧИНАТИ БИТИ ТРИВОГУ І ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ:

  1. Висока температура – вище 39-40, що не знижується протягом години після прийому жарознижуючих препаратів.
  2. Температура, яка супроводжується різкою блідістю, гострої головним болем, втратою свідомості, маренням, судомами.
  3. Зміна кольору шкірних покривів – різка блідість, поява висипу
  4. Пригнічення дихання, поява домішок крові в мокроті, слині, калі, сечі.

Які заходи можна і потрібно зробити при застуді:

  1. По можливості – забезпечте собі спокій і відпочинок.
  2. Вживати достатньо рідини – вода, морси, чай, соки. Але звичайна вода повинна бути в достатній кількості, особливо при температурі.
  3. Вологе повітря в приміщенні – це важливо для забезпечення нормального функціонування слизових оболонок.
  4. Симптоматичне лікування:
  • жарознижуючі засоби – вони продаються в аптеках без рецепта – до них відносяться аспірин, парацетамол, ібупрофен, німесіл, мефінамінова кислота. Приймати жарознижувальні варто при підвищенні температури вище 38,5 або при будь-якій температурі, якщо вона погано переноситься. Нагадуємо – сонливість, слабкість – це НОРМАЛЬНІ симптоми температури. Після прийому температури варто почекати 30-40 хвилин, максимум годину і тільки тоді робити висновки – ефективний препарат чи ні. Якщо через годину температура не знизилася, варто спробувати інший препарат.
  • полегшення дихання через ніс – судинозвужувальні краплі, намагатися капати тільки ту ніздрю, яка «погано дихає».
  • полегшення болю в горлі – застосування місцевих таблеток, інгаляцій, які знімають біль. Практично будь-який препарат у вигляді «таблеток від болю в горлі» справляється з цією функцією. Якщо болі виражені, краще використовувати препарати, що містять анестетики (про це написано в інструкції)
  • засоби, які «пом’якшують горло» – при відчутті вираженої сухості в горлі. Місцеві препарати зазвичай ніяк в цьому не допомагають, незважаючи на заявлені в рекламі можливості. З цією функцією добре справляються – масло какао, яке додається в теплий чай або молоко, звичайне вершкове масло, чайну ложку якого можна розсмоктувати в роті. Інгалятори з олійними спреями. Шматочок сала полегшує першіння в горлі краще будь-якої аптечної таблетки.
  • засоби від кашлю – з ними потрібно поводитися акуратно, бо є засоби, які розріджують мокротиння, тобто просто полегшують його виділення, а чим швидше мокротиння виділиться, тим швидше закінчиться кашель. Застосування цих препаратів просто так не показано, достатній питний режим справляється з цим повністю. Також є протикашльові препарати, які пригнічують кашльовий рефлекс в принципі, такі препарати не можна застосовувати без призначення лікаря, бо при продуктивному кашлі вони тільки погіршують стан.

Чи варто звертатися до лікаря при перших ознаках застуди? Зазвичай в цьому немає необхідності. Якщо ж протягом 3-х днів Ви не помічаєте явного поліпшення стану або після тимчасового поліпшення з’явилися нові симптоми – потрібно звернутися до лікаря в плановому порядку. Якщо ж на самому початку захворювання відзначається виражене погіршення – порушення свідомості, судоми, висип, різкий головний біль, блювота, пронос, болі за грудиною – краще негайно звернутися до лікаря.

Основні міфи, що стосуються застуди:

  1. При перших симптомах захворювання можна прийняти якусь чарівну таблетку і захворювання можна зупинити. Іноді дійсно буває – один день погано себе почували, а після все пройшло. Просто Ваша імунна система впоралася швидше або вірус / бактерія були не настільки агресивні. Ніякі пропарювання ніг, імуномодулятори, противірусні засоби, термінові пшикання ліків – не допоможуть.
  2. Треба приймати вітамін С у великих дозах – в доказовій медицині немає даних про ефективність такого методу
  3. Прийом антибіотиків в перші дні допоможе запобігти захворюванню. Антибіотики нічому не запобігають, вони лише вбивають бактерії. І так, якщо захворювання бактеріальної природи і ви вгадали з антибіотиком, стане легше трохи швидше. АЛЕ, застуда в більшості випадків закінчується швидко, без наслідків, і БЕЗ антибіотика. Немає необхідності розвивати стійкість до антибіотика, користуючи його без особливих причин. Бо наступного разу, коли це дійсно буде необхідно, антибіотик не спрацює
  4. При застуді обов’язково потрібно постійно вживати «протизастудні чаї» типу Колдеркса, Фервекс та інших. Дані препарати просто мають  полегшувальний ефект, але містять речовини, які можуть впливати стимулююче на серцево-судинну систему, тим самим провокуючи підвищену активність людини, що не є добре при хворобі.
  5. Обов’язково бризкати в ніс розчини морської солі – ці розчини активно і у великій кількості продаються в аптеках. Це просто маркетинговий хід. Сольові розчини дійсно ефективні при нежиті, за рахунок осмотичного ефекту міцного розчину солі – він притягує на себе воду, за рахунок цього зменшується набряклість. При цьому не має НІЯКОГО значення – чи буде ця сіль морською, океанічною, або просто сіллю з вашої кухні. Головне – її концентрація в розчині

ЗАСТУДА ПРИ ВАГІТНОСТІ

Це завжди неприємно, тому що звичайні засоби, які полегшують стан, в більшості випадків протипоказані. Кілька тез про допомогу вагітним при застуді:

  1. Попередити застуду важко, але потрібно зробити все можливе:
  • менше торкатися обличчя руками (вірус затримується на шкірі набагато більше часу, ніж на серветці)
  • Частіше провітрювати приміщення, протирати пил, робити вологе прибирання, при необхідності – використовувати зволожувачі повітря.
  • Частіше мити руки, щоб змивати пил і бруд з частинками вірусу, застосовувати при цьому антибактеріальні засоби немає ніякого сенсу
  • Намагайтеся уникати місця великого скупчення людей – концертні зали, кінотеатри, дитячі колективи
  • При перших ознаках застуди постарайтеся залишитися вдома і забезпечити собі відпочинок.

2. Жарознижуючі – пам’ятайте про те, що температура до 37,5 є норма для вагітних. Якщо температура висока, можна застосовувати парацетамол. Аспірин, ібупрофен, німесіл – вагітним протипоказані (можуть бути дозволені в 2-му триместрі вагітності і лише за показаннями). Може допомогти чай з квітками липи. 

3. Засоби, які можна приймати вагітним з метою полегшення стану:

  • Судинозвужувальні препарати – заборонені для застосування у вагітних у зв’язку з можливим впливом на тонус міометрія. Для полегшення дихання можна частіше промивати ніс гіпертонічним розчином солі (1 чайна ложка солі на 1/2 склянки води), застосовувати трав’яні розчини і краплі (Піносол, Хлорофіліпт, наприклад, але при впевненості, що на трави немає алергії). З огляду на те, що утруднене дихання особливо важко переноситься в положенні лежачи, на період перших днів, коли ніс сильно закладений – спати краще на високій подушці, щоб обмежити приплив крові до носа і зменшити набряклість. Якщо закладеність дуже сильна і самостійно дихати дуже важко, можна використовувати судинозвужувальні у вкрай невеликій кількості – змочити ватну паличку в розчині і прикладати її до слизової.
  • при болю в горлі можна застосовувати препарати без вмісту антибіотиків – наприклад, Лісобакт, препарат, що містить лізоцим або інші за призначенням лікаря.
  • Добре пом’якшують горло теплий чай, молоко з маслом какао, мед (при відсутності алергії)

4. У всіх випадках краще звернутися до лікаря, враховуючи, що у вагітних захворювання можуть протікати не дуже типово.

Будьте здорові!!

Галина Петренко

Автор: Галина Петренко

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Володимира Івасюка, 12Д
Київ (метро Оболонь, Мінська)

(067) 530-88-55;
Замовити дзвінок

info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: Кол-центр


Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить