fbpx

Грип та ГРВІ

26.10.2018 0
orvi-1.jpg

Грип та ГРВІ: кому варто бути особливо обережним і коли треба звертатися до лікаря?

Рекомендації щодо профілактики та лікування ГРВІ в сезоні 2018/2019 були представлені доктором Лізою Грохкопф на тематичному вебінарі Відділу лікування грипу в Центрі контролю і профілактики захворювань. Крім того, на зустрічі, що відбулася 27 вересня 2018 року, виступив доктор Флор Муньос, член Американської академії педіатрії, фахівець з інфекційних захворювань. Він нагадав про важливість своєчасного лікування грипу у дітей і підлітків.

Епідемії грипу трапляються щороку. Кожної зими на грип хворіє до 15% населення земної кулі. Минулий сплеск респіраторних захворювань в наших широтах традиційно припав на холодну пору року. Зима 2017/2018 вперше виявила небезпеку вірусу грипу A (H3N2). Недостатньо ефективна кампанія з профілактики грипу та низький рівень вакцинації у світі стали причиною високого рівня захворюваності, особливо серед людей, що знаходяться в групі ризику. Навіть у розвинених країнах світу, де медична допомога маленьким і дорослим пацієнтам надається за сучасними протоколами, лікарі були змушені фіксувати безліч випадків серйозних ускладнень після перенесеної вірусної атаки. Навесні цього року медики, які відповідали за розробку щеплення від грипу, визнали вакцину субоптимальною – такою, що не відповідає поставленій меті.

Кому найбільш небезпечний грип?

Вакцини цього року розроблено з урахуванням помилок того року. А нові рекомендації, складені Консультативним комітетом з питань методів імунізації (Advisory Committee on Immunization Practices) та Американською академією педіатрії (American Academy of Pediatrics), дозволять захистити дорослих і дітей від підступного вірусу. Особливо актуально це для пацієнтів з групи ризику.

У більшості випадків грип, як і інші ГРЗ, через кілька днів відступає самостійно. Але іноді це захворювання та його ускладнення можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, що загрожують життю. Особливо небезпечний вірус для:

 • Маленьких дітей  до 5, та особливо до 2 років;
 • Дорослих старше 65 років;
 • Вагітних та молодих мам. У вагітних жінок доволі часто розвиваються ускладнення грипу, особливо часто це трапляється у другому та третьому триместрах. Молоді мами, які всього кілька днів тому подарували життя дитині, також схильні до розвитку ускладнень, пов’язаних з вірусом;
 • Людей з ослабленою імунною системою. Лікування раку, вживання кортикостероїдів та ВІЛ/СНІД знижують захисну функцію імунної системи, що збільшує ризик розвитку грипу та його ускладнень;
 • Пацієнтів з хронічними захворюваннями, такими як астма, патології серця, нирок, печінки , цукровий діабет I і II типу;
 • Чоловіків та жінок будь-якого віку з зайвою вагою (індексом маси тіла (ІМТ) 40 і вище).

Попри всі зусилля вчених, вакцину проти грипу не можна назвати ефективною на 100 відсотків. Однак сьогодні, на думку ВООЗ та МОЗ, це найкращий метод захисту від цього захворювання.

Симптоми грипу

Спочатку грип може здатися легкою застудою з нежитю, чханням та дискомфортним відчуттям в горлі. Але застуда зазвичай розвивається повільно, в той час як ознаки грипу зазвичай дають про себе знати всього через кілька годин після початку гострого періоду захворювання. Хоча застуда може спричинити значний дискомфорт, але при грипі ви відчуваєте себе набагато гірше.
Загальні ознаки та симптоми грипу:

 • Підвищена температура тіла (38оC та вище);
 • Біль у м’язах;
 • Головний біль;
 • Сухий, нав’язливий кашель;
 • Втома та слабкість;
 • Нежить;
 • Біль у горлі.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Переважній більшості пацієнтів з грипом фахівці радять лікуватися вдома та виконувати всі рекомендації лікаря-терапевта.

Однак, якщо ознаки захворювання не зникають або з’являються нові симптоми, треба негайно знову звернутися до лікаря загальної практики та записатися на прийом до профільного фахівця в залежності від різновиду ускладнення.

Пам’ятайте, своєчасно розпочате лікування може пришвидшити одужання та запобігти виникненню більш серйозних проблем:

 • Бронхіту;
 • Загостренню астми;
 • Проблем з серцем;
 • Отиту;
 • Пневмонії. Пневмонія – одне з найважчих ускладнень. Для літніх людей, вагітних жінок, дітей та людей з хронічними захворюваннями пневмонія несе смертельну небезпеку.

Найбільш частими ускладненнями грипу є ЛОР-патології. Саме тому необхідно проконсультуватися з фахівцем, який допоможе впоратися з нав’язливим кашлем, нежитю або болем в горлі. Особливо важливо це для маленьких дітей і вагітних жінок, лікування яких пов’язане з великою кількістю обмежень у використанні лікарських засобів.

Для того, щоб записатися на зустріч до кваліфікованого лікаря-отоларинголога медичного центру «Гравімед» достатньо зателефонувати за номером +38 (044) 333-61-08 та обрати будь-який зручний для вас час. Крім того, можна скористатися простою формою онлайн-запису на сайті клініки.

Як відбувається розповсюдження вірусу та скільки часу хвора людина становить небезпеку для оточуючих?

Поширення вірусу грипу проходить повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє в безпосередній близькості від вас. Крім того, хвороботворні мікроби можуть потрапити в організм через предмети побуту – ручки дверей, поручні в громадському транспорті, телефон або комп’ютерну клавіатуру. В цих випадках за допомогою брудних рук вірус легко потрапляє в очі, ніс або до рота.

На думку лікарів, хвора людина становить загрозу 1-2 дні до появи перших симптомів та приблизно п’ять днів після появи перших ознак недуги. Маленькі діти та люди з ослабленою імунною системою можуть бути джерелом зараження протягом більш тривалого часу.

Важливо пам’ятати, вірус грипу постійно змінюється та мутує, з’являються нові та більш досконалі його штами, стійкі до лікування. Якщо у вас був грип в минулому, організм містить антитіла для боротьби з певним штамом вірусу.

Якщо вірус грипу, з яким зіткнувся ваш організм, схожий на ті, з якими ви вже стикалися раніше в результаті перенесеного захворювання або вакцинації, ці антитіла сприятимуть запобіганню розвитку хвороби або знизять тяжкість її проявів.

Однак антитіла від вірусу грипу, з якими ви стикалися в минулому, не можуть захистити від нових підтипів грипу, що істотно відрізняються в імунологічному відношенні. Саме тому варто завжди уважно ставитися до свого здоров’я і не забувати про своєчасне звернення до лікаря.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Клініка Гравімед Київ Оболонь


пр. Героїв Сталінграда, 12Д Київ
(метро Оболонь, Мінська)

(044) 333-61-08; (050) 500-01-67;
(067) 530-88-55; (093) 170-51-10;
info@gravimed.com.ua

Понеділок – п’ятниця: 8:30 – 19:30
Субота: 9:00 – 18:00
Неділя: вихідний


0 0 vote
Article Rating

Гравімед © 2017-2020

Call Now ButtonПозвонить