Міжхребцева грижа

Міжхребцева грижа: головні ознаки та діагностика
Дегенеративно-дистрофічні патологічні зміни хребта фахівці відносять до хронічних захворювань, які без належного контролю і лікування часто призводять до часткової втрати працездатності та зниження якості життя. Сьогодні цей різновид захворювань так чи інакше впливає на 9 з 10 дорослих людей.
Один з найчастіших проявів процесу дегенерації — це формування грижі міжхребцевого диска, найчастіше у поперековому відділі. Пацієнти, що страждають від болю у спині, це, насамперед, досить молоді люди, які багато працюють і ведуть активний спосіб життя. Захворювання викликає не тільки фізичний біль, але й психологічний дискомфорт, а також стає причиною зниження ефективності на роботі.
Що таке міжхребцева грижа?
Грижа міжхребцевого диска відноситься до проблеми з однією зі своєрідних «прокладок» (дисків) між окремими кістками (хребцями), з яких немов конструктор складається хребет. Міжхребцевий диск трохи схожий на желейний пончик з м’якою серцевиною, що знаходиться у жорсткішій оболонці. Іноді частина більш м’якого «желе» виштовхується через розрив на більш жорстку зовнішню поверхню. Грижа міжхребцевого диска може подразнювати прилеглі нервові закінчення та викликати дискомфорт, слабкість, оніміння в руці, нозі або у спині.
Симптоми грижі: як розпізнати проблему?
Більшість гриж утворюються у попереку, хоча вони також можуть з’явитися в області шиї. Найбільш поширені ознаки міжхребцевої грижі:
Біль в руці або нозі. Якщо міжхребцева грижа знаходиться в поперековому відділі, вона супроводжується сильним болем у сідницях, стегнах, гомілках або стопах. Якщо локалізація захворювання знаходиться вище, біль може ніби «прострелити» руку або ногу, коли ви кашляєте, чхаєте або приймаєте певне положення.
Оніміння або поколювання в частині тіла, яка пов’язана з ураженими нервами.
Слабкість. М’язи, пов’язані з ураженими нервами, мають тенденцію до послаблення. Це може стати причиною частішого спотикатися або труднощів з підніманням або утримуванням предметів.
У деяких випадках грижі в хребті розвиваються без симптомів, тому людина до певного моменту не знає про існування проблеми зі здоров’ям.
Коли потрібно звернутися до лікаря?
Не зволікайте зі зверненням до медичної установи, якщо біль в шиї або спині поширюється на руку або ногу, а також супроводжується онімінням, поколюванням або слабкістю.
Причини розвитку міжхребцевої грижі
Грижа диска найчастіше є результатом поступового зносу, який є частиною дегенеративних змін в організмі. З віком хребетні диски втрачають частину рідини. Це робить їх менш гнучкими та більш схильними до розривів навіть при незначному розтягуванні й інших травмах.
Найчастіше визначити одну причину появи недуги лікарі не зможуть. Іноді використання м’язів спини замість м’язів ніг і стегон для утримання великих важких предметів може привести до розвитку цієї патології. Рідше її може викликати падіння або удар по спині.
Фактори, які збільшують ризик появи грижі:
Зайва вага викликає додаткове навантаження на диски в нижній частині спини.
Важка праця. У людей з фізично важкою роботою вище ризик виникнення проблем зі спиною.
Генетичні чинники. Медики не виключають, що до розвитку грижі міжхребцевого диска причетна генетична схильність.
Ускладнення міжхребцевої грижі: коли потрібно терміново звернутися до лікаря?
Погіршення стану. Якщо біль, оніміння або слабкість заважають вести звичний спосіб життя.
Дисфункція сечового міхура або кишківника. У деяких пацієнтів може розвинутися нетримання сечі або труднощі з сечовипусканням навіть при повному сечовому міхурі.
Втрата чутливості, що швидко прогресує, та зачіпає внутрішню поверхню стегон, задню частину ніг і ділянку навколо прямої кишки.
Профілактика захворювань хребта
Кращий спосіб запобігти розвитку грижі:
Посильні вправи. Зміцнення м’язів тулуба допомагає стабілізувати та підтримувати хребет.
Тримайте спину рівно! Гарна постава знижує тиск на хребет і диски. Особливо актуально це для офісних працівників, які довгий час сидять в одному положенні.
Правильно піднімайте важкі предмети, щоб ваші ноги, а не спина, виконували більшу частину роботи.
Підтримуйте здорову вагу. Саме зайві кілограми відповідають за надмірний тиск на хребет і диски, що робить їх більш сприйнятливими до появи грижі.
Будьте здорові!
Автор: Олександр Сич